Kültür Sanat ve Edebiyat

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kitap Tanıtımı
Kitap Tanıtımı

Ruh Adam

Adı: Ruh Adam
Yazarı: Hüseyin Nihâl Atsız
Yayınevi: Ötüken Neşriyat

Okuyup da çok etkilendiğim kitaplardan biridir. Kitabın başında bir masal anlatılır, bu masal Selim Pusat'ın macerasının özeti gibi gelmiştir.

Kitabın içinde çok sevdiğim bir romanın adı da geçmektedir. Bu sebeple kitap daha da heyecanlandırmıştır beni. Romanın konuşulduğu bölümü kopyalıyorum, yalnız yazarı ve romanın adını yazmayacağım.

"-Ya en çok beğendiğin roman hangisi Güntülü?
-Roman hususunda galiba biraz müşkülpesentlik ediyorum efendim. Manzumeler kısa olduğu için tesiri ani ve kuvvetli oluyor. Roman uzun olduğundan herhangi bir yerindeki aksaklık, kuvvetli taraflarının tesirini gideriyor ve ben hissi hareket ettiğim için onun güzel ve kuvvetli kısımlarını da inkar ediyorum. Bu yüzden, en çok beğendiğim roman, bir kadın romancının o kadar tanınmamış bir eseri oldu efendim. Güntülü biraz durdu ve Ayşe üzüntüyle içinin burkulduğunu hissetti. Güntülü’nün çocukça bir tercih yaparak bayağı romancılardan birinin bayağı bir eserini söylemesinden korkuyordu. Bu kızı ilk görüşte o kadar beğenmişti ki onun bilmeyerek kötü bir romanı sevmesini bile istemiyordu. Bu suali sorduğuna pişman olmuştu. Alacağı cevaptan çekinerek:
"-O romanı söyler misin Güntülü?", dedi.

"Ruh Adam, Türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. Müellifin tarihi romanlarını okumuş olanlar, tarihi bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. 'Ruh Adam', kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. Edebi-ruhi tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.
(Arka Kapak)

Önyargısız olarak mutlaka okunmalı. Önyargısız diyorum çünkü siyasi görüşünden dolayı Atsız'ı sevmeyen insanlar var. Yazarın kim olduğuna bakmaksızın okursanız kitabı çok seveceksiniz.

Devamını oku...
 

Rikkat Kunt Hoca Hanım - Prof.Dr. Çiçek Derman

Rikkat Kunt Hoca Hanım

Yazar:     Prof.Dr. Çiçek Derman

Sayfa:     320
Baskı:     1.Baskı
Yayın Tarihi:     2013 - Fiyat:     150 TL

Kitap Özellikleri
RİKKAT KUNT HOCA HANIM  (1903-1986)

Tezhip Sanatına hayatının tam 50 yılını, öğrenmek ve öğretmek için veren Rikkat Kunt Hoca Hanım 27 Nisan 1903 günü Beylerbeyi’nde dünyaya gelmiştir.  Osmanlı devrinin siyaset ve ilim adamlarından olan ve Türk Lûgatı’nı hazırlayan Hüseyin Kâzım Kadri Bey’in (1870-1934) kızıdır.

Hüsranla sonuçlanan iki evlilik sonrası, 33 yaşında Akademi’ye giren Rikkat Hanım, 65 yaşına kadar 32 sene burada sanatla dolu bir ömür geçirmiştir. Mezuniyet sonrası kütüphane memurluğu, arkadan tezhip hocalığı yapmıştır. Resmi görevi sona erince de evinde eser bezemeye ve öğrenci yetiştirmeye devam ederek, unutulmak üzere olan tezhip sanatının kaidelerini XX. yüzyıla taşıyan hocalardan biri olmuş, 14 Ocak 1986 tarihinde yine Beylerbeyi’nde hayata veda etmiştir.

Devamını oku...
 

Gönül Dostu Nâzik Hoca

Gönül Dostu Nâzik Hoca / Gazanfer Sanlıtop
Sayfa:              248
Yayın Tarihi:     2013

Nâzik Erik Hoca yarım asrı aşan öğretmenlik hayatında birçok talebe yetiştirmiş, talebelerinin gönüllerinde silinmeyecek izler bırakmış bir eğitim neferiydi.

Nâzik Erik Hoca yalnızca bir öğretmen değildi. O, kendini bu toprakların çocuklarına fedâkâr bir anne şefkatiyle adamış bir kadın, bir yol gösterici, bir gönül dostu  ve toplumun eskimeyen hasletlerini günümüze ulaştıran köklü bir çınardı.

Nâzik Erik Hoca’nın Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak günümüze kadar uzanan 94 yıllık sırlı yolculuğu  bu kitapta okuyucuyla buluşuyor.

Satın almak için linki tıklayınız;

http://www.kubbealti.org.tr

 

1968-1980 Kavga Günleri / A. Yağmur Tunalı

A. Yağmur Tunalı

1968-1980 Kavga Günleri

“İki işim vardı: Birincisi ülkücülük, ikincisi şiir. Bunlar hayatımı dolduruyordu” diyor Yağmur Tunalı. 1968-1980. Zor yıllar. Kavga yılları. Tunalı nasıl teşkilatlanıldığını, “ters bakmak”tan “silah var” blöfüne kadar nasıl direnildiğini anlatıyor. Bunlar çok yazılacak ve Tunalı bunları yazmış. Fakat mücadelenin şiiriyle, tiyatrosu ile, dergiciliği ile sanat cephesini; sosyolojik, psikolojik tahlilleriyle kökünü ve sebebini de yazmış. Bu kitabı o yılları hatırlamak veya öğrenmek için, o yılların isimlerini birinci elden tanımak için okuyabilirsiniz. Ama isterseniz bugün Türkiye’de olan biteni anlamak için de okuyabilirsiniz.

 

Gizli Miras - Ahmet Karayün

Gizli Miras
Ahmet Karayün
Adom Yayınları / Edebiyat Dizisi

Miras denince aklınıza hemen para mı geliyor? Peki, size kalan miras bir kasa şarap, bir kütüphane dolusu kitap olsaydı ne yapardınız? Kanı kanla yıkayabilir misiniz? İntikam almanın tek yolu tabanca ve şiddet midir? İhanetsiz aşkı bulmak bu kadar mı zor? İntikam; soğuk yenince mi, sıcak yenince mi lezzetli bir aştır? Tüm bu sorular beynine yıldırım gibi düşen Galip, vardığı yol ayrımında ne karar verecek? İstemediği halde kendini ortasında bulduğu bu savaştan aklı mı, duyguları mı galip çıkacak?

 

Şeyh Hayrullah Tâceddin er-Rifâî Külliyâtı

TASAVVUF > Rifâîlik Serisi

Şeyh Hayrullah Tâceddin er-Rifâî Külliyâtı

Yayına Hazırlayan: Selami Şimşek
Ebatları: 13.5x21 cm
Sayfa Sayısı: 520
Liste Fiyatı: 25 TL

Şeyh Hayrullah Tâceddin er-Rifâî Külliyâtı, giriş ve beş bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında Seyyid Ahmed er-Rifâî, Rifâî tarîkatinin İstanbul’da yayılışı, Rifâîlik’te mûsikî ve son asırda İstanbul’da yetişmiş Rifâî mûsikîşinâslar, Hayrullah Tâceddin Efendi’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Diğer beş bölümde ise sırasıyla Güldeste-i Dervîşân, Gülgonca-i Âşıkân, Mecmûa-i İlâhiyyât, Mersiye-i Cenâb-ı Seyyidü’ş-Şühedâ ve Zübdetü’l-Ahlâk adlı eserlerin yeni harfli orijinal metinleri yer almaktadır. Çalışmanın sonunda Hayrullah Tâceddin Efendi’nin şahsı, âilesi, tekkesi ve tarîkatı ile ilgili belge, fotoğraf ve dokümanların yanı sıra, güftesi ve bestesi Hayrullah Tâceddin Efendi’ye âit veya güftesi kendisine bestesi başka mûsikîşinâslara ait ilâhi ve şarkıların notalarına yer verilmiştir.

Kaynak: Revak Kitabevi

 

Nar Ağacı - Nazan Bekiroğlu

Nar Ağacı
Yazar: Nazan Bekiroğlu


Arka Kapak

Nazan Bekiroğlu'ndan Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında geçen muhteşem bir roman.

Balkan Savaşı döneminde başlayıp I. Dünya Savaşı'na uzanan bir öykü...

Trabzon'dan ve Tebriz'den doğup birbirlerine doğru yol alan iki hayat; önce deli akan sonra durgunlaşan iki ırmak... Aslında çok ırmak... Tebriz'in en büyük, en asil halı tüccarının deli fişek oğlu Settarhan ve Trabzonlu inci tanesi Zehra...

Devamını oku...
 

RIZA TEKİN UĞUREL - YAĞMURTAŞI

Kitap Adı:            Yağmurtaşı
Yazar:                 Rıza Tekin Uğurel
Kapak Tasarım:   Tolga Başer
Yayınevi:            Parıltı Yayıncılık

RIZA TEKİN UĞUREL

1944 yılında Kütahya'da doğdu. İlk ve ortaokulu bu­rada okudu. Yüksek tahsilini İstanbul'da Yıldız Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun olarak tamamladı.

Yazı hayâtına 1966'da başladı. On beş yıl kadar Babı Alî'de bulundu; Bugün, Sabah, Son Havadis, Akşam, Türkiye, Ortadoğu, Millet ve Hergün gibi gazetelerde yazdı. Bazılarında Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğü yaptı. "Çaylak Mizah" ve "Siyâsi Dün" dergilerini yayına hazırladı. Mavi Kırlangıç Çocuk Dergisi'nde, Yeşilay, Millî İşık, Yesevî ve Kubbealtı mecmualarında yazıları yayınlandı. Çeşitli konulardaki inceleme ve araştırma yazılarından meydana gelen yedi adet basılı kitabı vardır.

Tiyatro ile yakından ilgilendi; Kütahya ve İstanbul'da oyunlar sergiledi. Rahmetli Tarık Buğra'dan Tiyatro, Sadi Yaver Ataman'dan Eski Ramazan Eğlenceleri ve Rama­zan Manîleri konularında dersler aldı. Yayınlanmamış, fakat sahnelenmiş dört piyesinden biri olan "Kökgören" isimli oyunu 1970 yılında Yeşilay Genel Merkezi'nin açtı­ğı yarışmada 37 eser arasından birinci geldi. Geleneksel Türk Tiyatrosu (Meddah, Karagöz ve Ortaoyunu) ile de fiilen ilgilendi.

Devamını oku...
 

Makaleler - Ekrem Hakkı Ayverdi

Makaleler - Ekrem Hakkı Ayverdi

 

 • Yazar:            Ekrem Hakkı Ayverdi
 • ISBN:               978-975-7618
 • Sayfa:             516
 • Boyut:             13.5 x 19.5
 • Baskı:              1. Baskı
 • Yayın Tarihi:    1985
 • Fiyat:               12.50 TL

Kitap Özellikleri

Y. Müh. Mim. Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi’nin sanat, mîmârî, İstanbul ve İstanbul mîmârîsi ile ilgili makaleleriyle târihî ve kültürel meseleler üzerine dikkatlerini ihtivâ eden ve çeşitli mülâkatlarının yer aldığı kaynak eser.

Kitaptaki yazılar Sait Başer tarafından derlenmiş ve yayına hazırlanmıştır.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 2


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.