Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Sinema - Belgesel Sinema - Belgesel Eyvah Türkler geliyor! Bu kez filmleriyle...

Eyvah Türkler geliyor! Bu kez filmleriyle...

İtalyanların Osmanlı döneminden bu yana, korkulu bir ifadeyi esprili bir söylemle anlatmak için kullandıkları "Mamma li Turchi" (Eyvah Türkler Geliyor!) cümlesi, eylül ayında Roma'da gerçek olacak.

Ancak bu kez Türkler filmleriyle çıkarma yapacak İtalya'ya. Bundan böyle İtalya'nın başkenti Roma, eylül ayında müstakil bir Türk Filmleri Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle her yıl düzenlenecek Roma Türk Film Festivali'nin başkanlığını İtalya'da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek yapacak. İtalyan otomotiv firması Lancia'nın sponsorluğunda düzenlenecek Roma Türk Film Festivali'nin ilki, Av Mevsimi filminin ekibiyle açılacak. 21-25 Eylül tarihleri arasında ilk kez yapılacak festival, başta yönetmen Yavuz Turgul olmak üzere Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık'ı ağırlayacak.

İtalyan ve Türk basın mensuplarının yanı sıra uluslararası basının da davet edileceği 'Festival Basın Toplantısı', 21 Eylül Çarşamba günü Villa Borghese Bahçesi'ndeki Casa del Cinema'da festival konuklarının katılımıyla gerçekleştirilecek. Aynı akşam gala gösteriminde de Yavuz Turgul'un yönetmenliğini yaptığı 'Av Mevsimi' filmi gösterilecek. 22-25 Eylül tarihleri arasında festival filmlerinin gösterimde olacağı etkinliğin 25 Eylül akşamı ise 'Festival Kapanış Partisi' yapılacak.

'Roma Türk Film Festivali', benzerlikleri, zıtlıkları ve farklı sentezleri İtalya gibi hem coğrafi hem de kültürel anlamda yakın bir ülkenin sinema perdesinde yansıtmak üzere 'Mamma li Turchi/Eyvah Türkler Geliyor!' sloganıyla yola çıkıyor. Festivalde Türk sinemasının büyük prodüksiyonları ile daha küçük bütçeli yönetmen sinemasının iç içe olduğu bir konseptte İtalyan sinemaseverlerle buluşacak. Bir başka deyişle genç sinema yönetmenlerimizin ürünleri ile sinemamızın büyük prodüksiyonlu önemli yapımlarının yer aldığı 30 filmlik bir paket sunulacak. Programda, Türkiye'nin kültürel değerlerini tanıtan belgesel filmlerin ve genç sinemacılarımızın ödüllü kısa filmleri de gösterilecek.

Kaynak: Zaman

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.