Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Sinema - Belgesel Sinema - Belgesel Yeniden Gurbet Kuşları

Yeniden Gurbet Kuşları

Birinci haftasını doldurmak üzere olan 31. İstanbul Film Festivali'nde önceki akşam bir 'klasik' izleyiciyle buluştu.

Halit Refiğ'in yönettiği 1964 tarihli film, 48 yıl aradan sonra restore edilmiş haliyle yeniden sinemaseverlerin karşısındaydı. Groupama şirketinin, beşinci kez hayata geçirdiği "Türk Klasikleri Yeniden" projesi kapsamında restore edilen filmin gösterimine, oyuncuları Cüneyt Arkın, Sevda Ferdağ ve Tanju Gürsu katıldı. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi işbirliğiyle orijinal negatifi yenilenen film, Nişantaşı City's'te gösterildi.
"Gurbet Kuşları"nın gösterimi için düzenlenen davete, filmin başrol oyuncularının yanı sıra Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi akademisyenleri, İstanbul Kültür Sanat Vakfı yöneticileri, Halit Refiğ'in eşi Gülper Refiğ ile sinema ve iş dünyasından tanınmış simalar katıldı. Türk Klasikleri Yeniden projesinin gördüğü yoğun ilginin, ne kadar doğru karar verdiklerini bir kez daha gösterdiğini belirten Groupama CEO'su Yılmaz Yıldız, "Gönül isterdi ki; Türk sinemasının büyük yönetmeni Halit Refiğ de filminin restore edilmiş halini görebilseydi. Üç yıl önce aramızdan ayrılan büyük ustayı bir kez daha rahmetle anmak istiyorum. Bu akşam aramızda bulunan efsane oyuncular Cüneyt Arkın'a, Sevda Ferdağ'a, Tanju Gürsu'ya ve Halit Refiğ'in eşi Gülper Refiğ'e saygılarımı sunuyorum. Önümüzdeki yıllarda da Türk sinemasının bir başka klasiğini restore ederek Türkiye'nin kültür mirasını korumaya devam edeceğiz." dedi.

Orhan Kemal'in aynı adlı eserinden sinemaya aktarılan "Gurbet Kuşları", Kahramanmaraş'tan İstanbul'a göç eden bir ailenin verdiği hayat mücadelesini ve toplumsal bozulmayı konu alıyor. 90 dakikalık film, 1964 yılındaki 1. Antalya Film Şenliği'nde "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Film" ödüllerini almıştı. Groupama, beş yıl önce İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle hayata geçirdiği "Türk Klasikleri Yeniden" projesi kapsamında daha önce Erden Kıral'ın Bereketli Topraklar Üzerinde (1979), Ömer Lütfi Akad'ın Vurun Kahpeye (1949), Atıf Yılmaz'ın Selvi Boylum Al Yazmalım (1978) ve Memduh Ün'ün Üç Arkadaş (1958) filmlerinin restorasyonunu üstlenmişti.


Kaynak: Zaman.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.