Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Seyâhatnâme Seyâhatnâme Seyahatname okumaları

Seyahatname okumaları

Seyahatname okumaları başladı

seyahatnameEvliya Çelebi Derneği tarafından organize edilen Seyahatname okumaları, dernek merkezinde her hafta Cumartesi günü seyahat severlerle buluşuyor.

Bir grup seyahatsever tarafından kurulan Evliya Çelebi Derneği, ilk projesi seyahatname okumalarını hayata geçirdi. Dernek Başkanı Nevzat Özkaya tarafından her hafta Üsküdar’da bulunan dernek merkezinde yapılan okumalarla Evliya Çelebi’nin diliyle o zamanın coğrafyalarına tarihi seyahatler gerçekleştiriliyor.

Evliya Çelebi Derneği, yabancı gezginleri ağırlamak, yazarlar ve gezginleri buluşturmak, Türkiye’nin tanıtılmasını sağlamak, tarihi ve kültürel değerlerimiz ile tabii mekânlarımızın tanıtımını yapmak amacıyla Şubat 2015’de kuruldu.

Dernek, dünyaca ünlü seyyahımızın Evliya Çelebi’nin “asıl gayem” dediği hicaz sevdasını kendisine şiar edinmiş olup; alil, fakir ve fukara insanlar için; Hac, Umre, Endülüs, Kudüs, Semerkand, Buhara, Şanlıurfa, Diyarbakır, gibi tarihi yerlere kültürel seyahatler gerçekleştirmek, yurt içi ve yurtdışı geziler düzenlemek, her türlü kültürel, sanatsal ve eğitim faaliyetleri organize etmek üzere yeni projeler hazırlıyor.

Yer: Evliye Çelebi Derneği Merkezi
Doktor Fahri Atabey Cad. No59/41 Üsküdar/ İstanbul
Tarih: 18 Nisan 2015 (her Cumartesi)

Kaynak: http://evliyacelebi.org.tr

Dernek Başkanı;

Hem Rahman hem de Rahim olan Allah’ın adıyla.

Evliya Çelebi Derneği 10 Şubat 2015 tarihi itibarı ile insanlarımızın hizmetine talip olmak için yolculuğuna başladı.

Besmele ile bu yola çıktık.

Rabbimiz bu yolcuğumuzu kolaylaştırsın.

Kar, yağmur, çamur, susuzluk, çöl…

Ve revan olmak var bu yolda, hiç durmadan.

Bu yolculuğa çıkarken, öncelikle gençlerimizle kol kola, gönül gönüle olacağız…

Amacımız; Evliya Çelebi’nin bilinirliğini sağlamak, yabancı gezginleri ağırlamak, yazarlar ve gezginleri buluşturmak, ülkemizin tanıtılmasını sağlamak, tarihi ve kültürel değerlerimiz ile tabii mekânlarımızın tanıtımı yapmak; resim ve video çekimleri yapmak, dernek üyelerinin gezi notlarını, yazılarını değerlendirmek ve yayınlamak, dezavantajlı insanlarımız başta olmak üzere, alil, fakir ve fukara insanlarımız için; Hac, Umre, Endülüs, Kudüs, Semerkand, Buhara, Şanlıurfa, Diyarbakır, gibi tarihi yerlere kültürel seyahatler gerçekleştirmek, yurt içi ve yurtdışı geziler düzenlemek, her türlü kültürel, sanatsal ve eğitim faaliyetleri organize etmek, gerçekleştirmek ve danışmanlık yapmak….

Nevzat Özkaya

Evliya Çelebi Derneği Başkanı

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.