Kültür Sanat ve Edebiyat

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Özlü Sözler
Özlü Sözler

"Bugün memleketimiz millete dürbünün tersiyle bakan snop, taklitçi, câlî bir zihniyetin tazyîki altındadır. Hüküm ve kuvvet garb hayranlarının elindedir. Ters dürbün, milleti karınca gibi gösterse de o Levh-i Mahfuzda yazılı ezelî kanunların zırhı içinde karınca misâli azığını saklamakta, tefekkürünü, mantığını, yaşama ölçülerini, örf ve âdetini muhâfaza etmektedir. Bunlardan bir tohum kalması kâfidir; Bir gün onlar yeşerecek, bu fetret devri geçecektir."

Ekrem Hakkı Ayverdi (1899-1984)Umutlu adamlar


Bize mütemadiyen tenkit eden, sızlanan mutsuz adamlar değil, hakkı ve sabrı tavsiye eden u/mutlu adamlar lazım.


Serdar Okuyucu

 

Giderilemeyecek Susuzluk

"Su kaynaklarınız doluyken, susuz kalırsam diye korkulara kapılmak." İşte giderilemeyecek susuzluk budur.."

Halil Cibran

 

İlim


“Peygamber Efendimiz buyurur ki: “İlim Müslümanın yitik malıdır. Nerede bulsa gidip almalıdır.”

 

İran Atasözü

İran atasözü:

“Kesê ki İstanbul ra yêk bar dide-başed; ya der İstanbul mimired, ya der râh-ê İstanbul mimired, ya bâ hesret-ê İstanbul mimired.”

“İstanbul’u ömründe bir kere görmüş olan; ya İstanbul’da ölür, ya İstanbul’a gelirken ölür, ya da İstanbul hasretiyle ölür.”

 


"Eğer iyiliğin bir kıymet olduğunu takdîr edecek ferâseti kazanırsanız, kimsenin zarârında kendi menfaatinizi aramazsınız."

Sâmiha Ayverdi - Mülâkatlar

 

Dostlarınıza


Dostlarınıza duymak istediklerini değil, duymaları gerekenleri, "duymak isteyecekleri şekilde" söyleyiniz.

Ömer Özercan

 

Medeniyet


Medeniyet"in sayısız tanımı yapılmış. Bir tanım da biz yapalım: "Medeniyet gül alıp gül satmak, gülü gül ile tartmaktır.

Ömer Özercan

 

Basü Badel Mevt


Bir "ba'sü ba'de'l-mevt"e inanmak için Ayverdilerden haberdar olmak yeter.

Ömer Özercan

 

İnsan, kendi içindeki zıtlıkları birleştirmeyi öğrenip uygularsa, bu sinerjinin oluşturduğu "sevgi" güçlü bir şekle dönüşür ve kişileri-olayları anlamak kolaylaşır, bütünü görmeye başlar.

Yukarıdaki söz üzerine, bir BİLGENİN beni hayrete düşüren açıklamaları karşısında hissettiklerim;

Devamını oku...
 

Ey, Oğul! Gençsin. Uslanmış ömrün 21.yüzyılın ilk çeyreğine denk geldi. Aklını formatlayan, zamanın hakim doğruları. Sen sen ol, alâkalı delillerin bütününe vakıf olmadığında, aklının çıkarımlarına güvenme. Her daim gerekli, velâkin yeterli değildir akıl.

Ey, Oğul! Herşeyi anlamaya kalkan, öfkeden ölmeyi göze alır derler. Bilesin ki, akılla anlaşılamaz, pergele, cetvele gelmez bu Ülke. Kendisine has bir kimliği vardır, Türkiye’ye sadece iman edilir.

Ey, Oğul! Devirli bir oluşumdur, tarih. Sakın ola ki, ezelden ebede dümdüz uzanan doğrusal bir hat bellemeyesin. Güneş her gün daha mütekâmil bir dünyaya doğmaz. Gün olur, en gerideki, en öndekinden ilerde olur. Aristarkus, Kopernik’e “zıpçıktı astrolog” diyen devrimci Martin Luter’den daha ilericidir. Ahmet Yesevi, Kadızade Mehmet’in çok ötesinde.

Ey, Oğul! Birşeye ille de benzeteceksen her budağından sürgün atan salkım saçak bir böğürtlen çalısına benzet tarihi. Bir sürgünü çiçeğe dururken, diğeri meyve vermekte, bir diğeri ise kurumaktadır. Bir çağda birden fazla çağ yaşanır.

Ey, Oğul! Sen sen ol çağdaş sözcüğünü insanlık tarihinin en ileri aşamasıdır belleme. Kimi medeniyet yükselirken, kimi çiçeğe durmakta, bir diğeri gerilemekte, beriki çökmektedir. Tek bir sürgüne takılıp kalma, bütüne bak. Ekolojiyi kolla ki, tarih çalısı sürgün vermeyi sürdürebilsin. Birşeyden korkacaksan, soğuyan Güneşin seni yarı yolda bırakmasından korkmalısın.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 2


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.