Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Opera - Bale Opera - Bale Balerin Anna Pavlova

Balerin Anna Pavlova

Rus asıllı balerin Anna Pavlova dünyanın en yetenekli dansçıları arasında yer alır.

Koreograf Michel Fokine'in kendisi için yazdığı Kuğunun Olu­mu adlı tek kişilik baleyle bale tarihinin unutulmaz adları arasına girmiştir.

Pavlova, Rusya'da St. Petersburg (bugün Leningrad) kentinde doğdu. Ailesi Polonyalı'ydı. Bale eğitimine, 10 yaşındayken Çarlık Bale Okulu'nda başladı. Sekiz yıl sonra Çar­lık Balesi'ne geçti. 1906'da başbalerin oldu.

Pavlova 1909'da, Sergey Diaghilev yöneti­mindeki Rus Balesi'yle birlikte Paris'e gitti. Olağanüstü güzellikte dansların sergilendiği gösterilerde, çağımızın en büyük dansçıların­dan Vaslav Nijinski'yle dans etti. İkilinin en ünlü gösterisi, koreografisini Michel Fokine'in yaptığı Les Sylphides balesiydi.

Pavlova 1910'da Londra'ya gitti ve orada kısa sürede büyük başarı kazandı. Aynı dö­nemde, avukat olan kocası Victor Dandre'yle birlikte satın aldığı Ivy Evi'ne yerleşerek bale dersleri vermeye başladı. Anna Pavlova 1913'te, yetişmesinde büyük payı olan İtalyan bale öğretmeni Enrico Cecchetti ile çıktığı turnede birçok ülkeyi dolaşarak, bale sanatı­nın dünyanın en uzak köşelerinde tanınmasını ve sevilmesini sağladı. Dünya çapında ün kazanmasına yol açan Kelebekler, Dansa Davet, Kızböceği, Gavotte, Noel ve özellikle de Kuğunun Ölümü adlı balelerdeki şiirsel yoru­mu ve zarif hareketleriyle izleyenleri büyüle­di. 1930'da 50 yaşındayken son kez sahneye çıktı; bundan birkaç ay sonra Hollanda'nın Lahey kentinde zatürreeden öldü.

Anna Pavlova Video 1

Anna Pavlova Video 2


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.