Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Ömer Özercan Ömer Özercan Makul ve Mantıklı Olalım

Makul ve Mantıklı Olalım

Bir Diyalogdan Alıntıdır;

Hayvan yanımız korkulacak bir şey değil. İnsanı hayvandan daha aşağı ve tehlikeli hale getiren nefs-i emmaresi'dir. Şeytan muhtemelen kuantumcuları okutacak kadar "zeki" ve "bilgili" idi ama biz şeytana değil, onun şerrinden Allah'a sığınıyoruz. Şeytan'ın secde etmeyi reddettiği varlık ise melek değil "insan" değil miydi?

Bencillik o kadar kötü bir şey değil. Bir kişinin kendi çıkarlarının farkında olması, kendini düşünmesi yaradılışı gereğidir. Başkasına bilerek isteyerek zarar vermek bencillik değil başka bir şeydir. Yeryüzündeki pek çok iyilik, güzellik, doğruluk "bencil" kişilerin sadece kendileri için yapıp ettikleri sayesinde ortaya çıkmıştır.

Bilim ve teknoloji ile ilgilenen, keşif/icat yapan kişilerin çoğu bunu ya para için veya şahsi tatmin için yapar, "insanlık aşkına" değil. Bunları bir kısmı aşırı bencil, küstah, sevimsiz kişilerdir. Son derece bencilce, şahsi çıkarları adına icat ettikleri şeyler insanlığa pek çok diğergam kişiden daha fazla fayda sağlamıştır. Burada "bencilliğe övgü" yok, sadece "bencilliğe sövgü"de aşırı gitmeyelim, makul ve mantıklı olalım diyorum.

Ömer Özercan

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.