Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Mekân Sanatları
Mekân Sanatları

Osmanlı Mobilya Kolleksiyonundan Seçmeler

Dolmabahçe Sarayı Selamlık bölümünden Harem’e geçişi sağlayan koridor üstünde yer alan ikinci sofada bulunan, tablası sekiz köşeli ve sekiz ayaklı küçük boyutlu orta masası Tamirhane-i Hümayun’da yapılmıştır. Üstünde yer alan pirinç plakada 1315 (1900) tarihi ve Giritli Mustafa imzası okunmaktadır. Ahşap üstüne bakır, pirinç ve sedef kakmalı rumi-hatayi motifleri ve geometrik çok ışınlı yıldız motifleriyle dekorlu sehpanın tabla kenarlarında şemse formlu kartuşlar içerisinde ay-yıldız motifleri bulunmaktadır.

Devamını oku...
 

Mobilya

MOBİLYA

Mobilyalar, fonksiyonları ve hacimleri gereği, saray, köşk ve kasırların tefrişinde ana eser grubudur. Koleksiyonu genel olarak eklektik üslupta mobilyalar oluşturmaktadır. Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) döneminin, Art Nouveau üslûbunun yaşandığı döneme denk gelmesi ve Saray’da da bu üslûbun oldukça fazla örneğinin bulunması, bu dönemin Saray’da dönemi içerisinde yaşanmışlığı açısından önemlidir. 19. yüzyıl genel olarak incelendiğinde, bilim ve sanatta Doğu’nun Batı’dan etkilendiği gibi, Batı’nın da Doğu’dan etkilendiği görülmektedir. Batılı sanatçılar bu dönemde Oryantalist üslupta birçok sanat eseri üretmişlerdir. Bu tür üretim içerisinde mobilyalar da bulunmaktadır ve örnekleri Mobilya Koleksiyonu içerisinde yerini almıştır.

Avrupa menşeli mobilyaların temini, çoğunlukla kullanım, amaç ve yerlerine göre hususî olarak imal ettirilmesi şeklindedir. Bunu, Saray’daki Avrupa menşeli mobilyaların üzerlerinde Osmanlı Arması, tuğra, sancak, silah ve ay-yıldız gibi motifler bulunmasından anlamak mümkündür. Bazen de kataloglardan seçilerek sipariş edilip, temin etme yoluna gidilmiştir. Avrupa mobilyalarının dışında, Amerika ve Uzak Doğu’dan mobilya getirtilmiştir. Ayrıca, Avrupa’dan alınanlar arasında Uzak Doğu taklidi mobilyalar da bulunmaktadır.

Devamını oku...
 

Hilary Swank’ın Sade Evinde Dekorasyon Turu

Hilary Swank’ın Sade Evinde Dekorasyon Turu

P.S: I Love You filmini izleyenler vardır içinizde. İzleyip de etkilenmeyen yoktur. Hilary Swank‘ın muhteşem oyunculuğu, aşkını kaybeden bir kadının çektiği acıyı içimizde hissedebiliyorduk. Hilary Swank bu filmdeki inanılmaz oyunculuğuyla hepimizin beyninde yer etmiştir. Bu nedenle hayalimizdeki Hilary Swank hep hüzünlü ve romantik. Ama gerçek hayatında nasıl olduğunu elbette bilemiyoruz. Elle Decor, Hilary Swank‘ın evinde bir dekorasyon turuna çıkmış. Biz de bu fırsatı kaçırmadık elbette! Evinde modern çizgiler ve sadelik ön planda! Mutevazi evini beğendiğimizi söylemeden geçmeyelim.

Devamını oku...
 

Oturma Odalarında Avangarde Stil

Işıltının, altın efektinin dekorasyonda kullanılmasında en önemli nokta dozunun iyi ayarlanması. Aşırıya kaçmadan, gözü yormadan kullanmak önemli. Aksi takdirde fazlaca ağır bir görüntü yaratmak kaçınılmaz.

Bu nedenle altın renkleri koyu tek renklerle konbin yapmak güzel bir etki verebilir. Klasik tarzdaki mobilyalarınıza antik cila yaptırabilir, duvar kağıdınızda altın efektli bir desen seçebilir ya da yer yer dökülmüş altın yaldızlı bir ayna çerçevesi kullanabilirsiniz.

Ancak siz evinizin mimarları tüm bu örnekleri dengeli kullanmaya, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz...

Devamını oku...
 




Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.