Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Klasik Türk Sanatları Merkezi

Klasik Türk Sanatları Merkezi, günümüze miras kalan sanatların mevcudiyetini korumak ve yeni nesillere en güzel şekilde aktarılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Sanat merkezimiz Yıldız Parkı’nın bitişiğinde bulunan Milli Saraylar bünyesindeki Yıldız Şale bahçesinde yer almaktadır.

Sanat merkezimizde, öğrencilerimize, alanlarında ülkemizin en önde gelen sanatkârlarınca dersler verilmektedir. Merkezimizde ünlü müzehhipler  Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam, ebru sanatçısı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Öğretim Görevlisi, Ebristan İstanbul Ebru Evi kurucusu, Barut ebrusunun mucidi Hikmet Barutçugil, minyatür sanatçılarından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel El Sanatları Öğretim Görevlisi Taner Alakuş, Hattat Levent Karaduman ve Osmanlı-Türkçesi öğretim görevlisi Y.Doç. Dr. Abdülkerim Asılsoy, kaliteli ve başarılı sanatkarların yetişmesi için mükemmel bir ortam sunmaktadırlar.

Eylül ayı içerisinde eğitimciler tarafından belirlenen günlerde yapılan yazılı ve sözlü sınavları kazanan kursiyerlerin resmî kayıtları, Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre bağlı bulunulan Beşiktaş Halk Eğitim Müdürlüğü’nde yapılmaktadır. Devam mecburiyetinin olduğu eğitimler 2 ve 3 yıl sürelidir. Mezun olmaya hak kazanan kursiyerlerin eserleri yılsonunda sergilenmekte ve kursiyerlere sertifika verilmektedir. Geleneksel olarak her yıl Sayın Meclis Başkanımız tarafından açılışı yapılan sergilerde, eğitimcilerin koleksiyon eserlerine yer verilmektedir.

İrtibat:
TBMM Milli Saraylar
Klasik Türk Sanatları Merkezi
Yıldız Şale
Beşiktaş / İstanbul
Tlf: 0212 258 27 91

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.