Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kültür Sanat Etkinlikleri Kültür Sanat Etkinlikleri Ahmed Avni Konuk için Zeytinburnu’nda bir anma toplantısı

Ahmed Avni Konuk için Zeytinburnu’nda bir anma toplantısı

Ahmed Avni Konuk için Zeytinburnu’nda bir anma toplantısı düzenleniyor.

Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği ve Mehmet Nuri Yardım’ın sunuculuğunu yaptığı “Zeytinburnu’nun Ebedî Sâkinleri” programında Konuk’u, ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Tahralı anlatacak. Toplantı, 3 Ocak 2012 Salı günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 19.00’da başlayacak.

Prof. Dr. Mustafa Tahralı, toplantıda Ahmed Avni Konuk’un hayatını, eserlerini, hizmetlerini ve fikirlerini anlatacak, tasavvuf dünyamızdaki ve Mevlevî anlayışı içindeki yeri üzerinde duracak. Prof. Tahralı, ayrıca dinleyicilerin sorularına cevap verecek.

Hayatı:

Son Mevlevî dedelerinden olan Ahmed Avni konuk, 1868’de İstanbul’da doğdu. İlk eğitimini bitirdikten sonra 1890 yılında Sultan Abdülhamid’in emri ile henüz yirmi bir yaşında iken İttihat Postahanesi’nin  Galata’da bulunan Müdüriyet Kalemi Kâtipliği’ne tayin edildi. 1898’de Mekteb-i Hukuk-u Şâhâne’yi birincilikle bitirdi. 1909’da Posta Mesalih Müdürlüğü’ne getirildi. Çeşitli yüksek idari görevlerde bulundu. 1 Eylül 1930 tarihinde emekli oldu. 19 Mart 1938 tarihinde vefat etti, Merkezefendi Mezarlığı’nda defnedildi. Esad Dede’den Mesnevî okuyan, Farsça öğrenen ve icazet alan Konuk’un mûsikî hayatı, Darüşşafaka’ya girişiyle Zekâi Dede Efendi’den ders almasıyla başladı. Kirami Efendi’den meşk etti. Arkadaşları Subhi Ezgi ve Rauf Yektâ beylerle birlikte çalıştı. Konservatuar’ın yayınladığı âyîn’lerin bir kısmının güftesini Türkçeye çevirdi. Bestelediği ayinler Mevlevihanelerde icra edildi. 41 eseri besteleyen Konuk, aynı zamanda büyük bir tasavvuf bilginiydi. Mevlânâ Celâledin-i Rumi’nin Mesnevi tercümesi ve şerhi ile Muhyiddin-i Arabî'nin Füsusu'l -Hikem adlı eserinin tercümesi ve şerhi en değerli eserlerindendir.

Kaynak:Kubbealtı.org

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.