Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Zeki Velidî Togan

Zeki Velidî Togan / İlmi Hayatı - Eserleri - Siyasi Faaliyetleri - Hatıralar

Editör:  Serkan Acar / Akçağ Yayınları

Sayfa Sayısı: 480

Baskı: 1Basım Yılı: 2017

Müterakki camia medeniyet yaratmanın kaidelerini kendisi vazeder, bunu yapamayan camia ölüdür. 

Zek Velidî Togan

Zeki Bey fazla dalkavukluk sevmediğimi bilirsiniz; samimî olarak diyorum ki sizin bu eseriniz [Türk ve Tatar Tarihi] cidden bir hazinedir.

YUSUF AKÇURA


Dünya ilim âleminde Orta Asya Türk tarihi üzerinde yegâne otorite olan merhum Zeki Velidî Togan Kâzım Alöç'ün emriyle iki gün aç bırakılmış daha sonra da başka işkencelere uğratılmıştır.

ALPARSLAN TÜRKEŞ


Zeki Velidî Togan hiç şüphesiz tarihe "büyük bir tarihçi" olarak geçecektir. Hatta genç tarihçi Yılmaz Öztuna onun için "şimdiye kadar gelmiş en büyük Türk müverrihi" tabirini kullanmıştır.

HÜSEYİN NİHAL ATSIZZeki Velidî Togan aydınlarımız arasında layık olduğu alakayı bulamamıştır.

CEMİL MERİÇ


Zeki Velidî Togan cesaret irade çalışkanlık şiddetli okuma ve öğrenme arzusu ve vatanperverlik duygusunun teşahhus ettirdiği müstesna insanlardan biri idi.

İBRAHİM KAFESOĞLU


Şimdi nasıl oluyor da yıllarca sadece yaşayanın anlayıp takdir edebileceği türlü türlü zorlukların belirsizliklerin ve kederlerin içerisinde tutku ve özveriyle yaratan bu adam asla umutsuzluğa kapılmaksızın her zaman neşeli bazen ele avuca sığmaz bir şekilde eğlenceli bazen de neşesini gösteren utangaçlığıyla yüzünde daima sakin bir gülümsemeyle kendini uzun süredir rahatsız eden engellemelerden kurtulup yorulmadan tamamen işine odaklanabiliyordu?

HERBERT JANSKY


Zeki Velidî Togan 13 Temmuz 1925'te Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı ziyaret etti. Her ikisi de yurdunun bağımsızlığı için savaşmış biri davasını kaybetmiş öteki şanlı bir zaferle yurdunu esaretten kurtarmış iki Türk savaşçısı.

HALİL İNALCIK


Babamı tanıyanlar onun farklı tavırlarını hatırlarlar ve hatta bazen bu konularda birçok hikâyeler anlatırlar. Ama bu hikâyelerin özünde onun farklılığı değişikliği vurgulanır. Ben babam kendi önemine inandığı için ve kimseye benzemek zorunluluğunu hissetmediği için böyle farklı davranıyor diye düşünüyordum. Bu davranışların içindeki yalnızlık faktörünü daha yeni yeni anlıyorum.

İSENBİKE TOGAN


Zeki Velidî bizlerin dünya ölçüsünde bilim adamı olmamızı isterdi. Kim ne derse desin eğer bir yetenek varsa onun olabileceğin en iyisi olmasını ister ve beklerdi.

TUNCER BAYKARA


O Avrasya halklarının geçmişinin araştırılmasında yeni ufuklar keşfetmek ve kadim Türklerin varlığını soruşturmak için Şark müelliflerinin yazı denizine açılan bir Kristof Kolomb idi.

MARSİL NURULLOVİÇ FARHŞATOV


İÇİNDEKİLER BÖLÜMÜ


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.