Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımı Vakıf Dizisi - Isaac Asimov

Vakıf Dizisi - Isaac Asimov

"Vakıf Kurulurken'in ilk sayfalarından itibaren, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan Galaktik İmparatorluk'un tembellik ve boşvermişlik nedeniyle çökmekte olduğu muazzam bir çevrintinin içine atılırız. Aynı nedenlerden ötürü birden fazla imparatorluğu batırmış bir ırkın evlatları olarak konu bizi hemen cezbeder. Bir grup bilim adamı Vakıf adını verdikleri bir örgütle insanlığın bilgi birikimini korumaya ve böylece çökmekte olan karanlık çağların süresini anlamlı ölçüde kısaltmaya çalışmaktadırlar. Asimov bu basit temel üzerine dev bir bina inşa eder. Ama temelde üç-beş çürük tuğla da yok değildir." (Arka kapaktan)

Psikotarih Nedir?

Asimov'un vakif serilerinde dile getirdigi bir bilim. Hari Seldon karakteri ile anlattığı, hangi durumda kişilerin nasıl davranacaklarını ve bu davranışlar sonucunda nelerin ortaya cikacagini tahmin etmektedir.

Bu kitapla ilgili şöyle bir anım vardır;

Kitabın daha başlarında iken bu seriyi okuyan bir arkadaşa, kitabın sonunda öğreneceğimiz bir şeyi kendisine söyleyince, yüzüme bakarak "hayal gücüne hayran kaldım" demişti. Evet Hari Seldon'u çok çabuk sahiplenmiştim.

Bu benim okuma listem olmuştu. (Okuma sırasını araştırın farklı görüşler vardır.)

1. Vakıf Kurulurken
2. Vakıf
3. vakıf ve İmparatorluk
4. İkinci Vakıf
5. Vakıf'ın Sınırı
6. Vakıf İleri
7. Vakıf ve Dünya

Kitap okumayı seviyorsanız okuma listenizde mutlaka olması gereken bir seridir, size çok şey katacakdır.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.