Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımı Rikkat Kunt Hoca Hanım - Prof.Dr. Çiçek Derman

Rikkat Kunt Hoca Hanım - Prof.Dr. Çiçek Derman

Rikkat Kunt Hoca Hanım

Yazar:     Prof.Dr. Çiçek Derman

Sayfa:     320
Baskı:     1.Baskı
Yayın Tarihi:     2013 - Fiyat:     150 TL

Kitap Özellikleri
RİKKAT KUNT HOCA HANIM  (1903-1986)

Tezhip Sanatına hayatının tam 50 yılını, öğrenmek ve öğretmek için veren Rikkat Kunt Hoca Hanım 27 Nisan 1903 günü Beylerbeyi’nde dünyaya gelmiştir.  Osmanlı devrinin siyaset ve ilim adamlarından olan ve Türk Lûgatı’nı hazırlayan Hüseyin Kâzım Kadri Bey’in (1870-1934) kızıdır.

Hüsranla sonuçlanan iki evlilik sonrası, 33 yaşında Akademi’ye giren Rikkat Hanım, 65 yaşına kadar 32 sene burada sanatla dolu bir ömür geçirmiştir. Mezuniyet sonrası kütüphane memurluğu, arkadan tezhip hocalığı yapmıştır. Resmi görevi sona erince de evinde eser bezemeye ve öğrenci yetiştirmeye devam ederek, unutulmak üzere olan tezhip sanatının kaidelerini XX. yüzyıla taşıyan hocalardan biri olmuş, 14 Ocak 1986 tarihinde yine Beylerbeyi’nde hayata veda etmiştir.

1976 yılından itibaren kendisiyle hoca-talebe münasebetini sürdüren Fatma Çiçek Derman, Rikkat Hanımla ilgili çeşitli, makale ve konferanslar bulunmasına rağmen müstakil olarak hakkında yazılan ilk kitabı kaleme almıştır. Akademi yıllarına ait hatıraları, sanat görüşü, hayatının çeşitli devrelerinde yaşadıklarıyla Rikkat Kunt, bu kitapta anlatılmaya ve desenleri, iğneli kalıpları, bezeme sanatına ait deneyimleriyle meraklılarına tanıtılmaya çalışılmıştır.

Sayısı ve hangi koleksiyonlarda yer aldığı Rikkat Hanım tarafından da bilinmeyen tezhibli eserlerin az görülmüş olanları ve farklı üslûplarda bezenmişleri seçilerek bu kitapta bir araya getirilmiştir. Eserin metni kadar, Kunt’un kaleminden çıkan desen tasarımlarının da, bilhassa bu sanatla meşgul olanlara fayda sağlayacağı beklenmektedir.

Kaynak: Kubbealtı Akedemisi Kültür ve Sanat Vakfı


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.