Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kitap Tanıtımı Kitap Tanıtımı Ayn Rand - Atlas Vazgeçti

Ayn Rand - Atlas Vazgeçti

Ayn Rand'ın bu eseri Plato yayınları tarafından "Atlas Vazgeçti" orjinal adı ile "Atlas Shrugged" adlı ile yayınlandı.

Kitap üç ciltten oluşmaktadır. Birinci cilt  “İtirazsız” ikinci cilt "Ya Öyle Ya Böyle" üçüncü cilt ise "Gerçek Gerçektir"

Üç kitap taşımak istemeyenler için tek cilt olarak "Atlas Silkindi" adı ile de yayınlandı. Vazgeçti yerine  Silkindi kelimesi kullanılmış.

Arka Kapaktan

"1905'te St. Petersburg'da doğdu. Asıl adı Alişya Rosenbaum. Çocuk yaşta kendini Büyük Savaş'ın içinde buldu. Yaşadığı savaşların biri düşmana karşıydı. Diğeri de bireye karşı. Çocukluğu kolektivizmin doğuşuna tanıklıkla geçti. Devrimi, kırmızı renkli bayrakları, Lenin'i, Stalin'i gazetelerden okudu. Etrafında olup bitenleri hiç sevmedi. Leningrad Üniversitesi'nde tarih okudu. Aristo'yu, Eflatun'u Rusya'nın en değerli hocalarından öğrendi. 1925'te mezun oldu. Annesinin Amerika'da akrabaları vardı. Onların yanına gitmek istedi. Annesi seyahat masrafları için mücevherlerini sattı. Babası yolcu ederken şöyle dedi: "Sana orda Rusya'yı sorarlarsa hepimizin yavaşça öldüğü büyük bir mezarlık olduğunu söyle". 1926 Şubatı'nda sisli bir günde New York limanında gemiden indi. Özgürlük Anıtı'nı ve hep hayalinde canlandırdığı, çok sevdiği gökdelenleri ilk defa o gün gördü.

1982'de ölene kadar Amerika'da esen "diğerkamlık" (altuism) rüzgarına şiddetle karşı çıktı. Ona göre "diğerkamlık" başkalarına iyilik yapmak değil, kendini feda etmekti. Her diktatörlük "diğerkamlık" üzerine kuruluydu ve bireyin kendini feda etmesi asla kabul edilemezdi. Her zaman kapitalizm idealini savundu. Amerika'nın bu sistemden hiçbir zaman vazgeçmemesi gerektiğini üşenmeden tekrarladı. Ona göre "insan önce Tanrı'nın tutsağıydı. Zincirlerini kırdı. Sonra kralların tutsağı oldu. Yine zincirlerini kırdı. Artık hiçkimsenin tutsağı olmamalı".

Bütün zamanlamaların en çok okunan felsefi romanı "Atlas Vazgeçti"yi (Atlas Shrugged) 1957'de çıkardı. Roman o günden beri her yıl ortalama 200.000 sattı. Amerika'yı İncil'den sonra en çok etkileyen kitap oldu. Ayn Rand asıl adıyla Alişya Rosenbaum- 1500 sayfalık bu dev romanı için "Bu bir felsefe tarihi kitabıdır. Düşüncemin vardığı son nokta da şudur: İnsanın kendi yaratıcılığını ortaya koyma hakkı hiçbir zaman engellenemeyecek".

Ayn Rand'ın eserlerini Türkçeye kazandıran Sinan Çetin bu kitap için şöyle diyor: "Bu kitap iş yapan, yaratan, yapan eden insanın toplum tarafından nasıl sömürüldüğünü, üstelik zalimce suçlandığını açıkça gözler önüne seriyor... eğer aklınıza, yeteneğinize, kendinize inanıyorsanız bu kitabı çok büyük bir aşkla okuyacaksınız."

Ayn Rand'ın kitaplarındaki en büyük özelliği başrol  karakterini okuyucunun "Ayn Rand" ismi kadar hafızalarda yer etmesidir. Dagny Taggart bunlardan biridir.

Ekşi sözlükten karakterler

Dagny Taggart (Gercek dünyada var olamıyacak kadar güclü bir karakter. Ama Rand'ın kurguladığı karakterler arasında en etkileyici olanı sanırım. ladyshallot )

Hank Rearden (Somut bir sey urettiginden zevk alan, tatmin olan, mutlu olan bir insanin duygularinin atlas shrugged'daki sahibi... (zack)

Rrancisco D'anconia (Tam adı francisco domingo carlos andres sebastian d'anconia. atlas shrugged'da dagny taggart'ın ilk aşkı. dünyayı ayakta tutan motoru durdurmak için playboy rolüne bürünmüş adam. (dagnytaggart)

James Taggart ("aldigim en buyuk sorumluluk sorumluluk almamaktir" ikilemiyle yaşam bulan roman karakteri...( zack)
Ellis Wyatt (Atlas shruggedda devleti yanina alan ve her tur ticari girisimi boyunduruk altina almaya calisan kitle karsisinda sonunda coloradodaki petrol kuyularini atese vererek ortadan kaybolan kisi. Sonra gizli vadide mutlu mesut karsimiza cikiyor tekrar ellis amca. gelistirmis kendini, kung-fu ogrenmis. detached)

...

John Galt kim?

İyi okumalar..

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.