Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Kalemin Köşesi Kalemin Köşesi Hz. Davud ve İki Davacı

Hz. Davud ve İki Davacı

Hz Davud'un huzurunda iki davacı der ki; "Biz iki davacı grubuz, birimiz diğerine haksızlık etmiştir. Aramızda adaletle hükmet." derler.

Ayetler şöyledir..

Sad

22.     Hani Dâvûd'un yanına girmişlerdi de Dâvûd onlardan korkmuştu. Onlar, "Korkma! Biz, iki davacı grubuz. Birimiz diğerine haksızlık etmiştir. Aramızda adaletle hükmet. Zulmetme ve bizi hak yola ilet" dediler.

23.     İçlerinden biri şöyle dedi: "Bu benim kardeşimdir. Onun doksan dokuz koyunu var. Benim ise bir tek koyunum var. Böyle  iken "Onu da bana ver" dedi ve tartışmada beni bastırdı."

24.     Davud dedi ki: "Andolsun, senin koyununu kendi koyunlarına katmak istemek suretiyle sana zulmetmiştir. Esasen ortakların pek çoğu birbirine haksızlık eder. Ancak iman edip salih ameller işleyenler başka. Onlar da pek azdır." Dâvûd bizim kendisini imtihan ettiğimizi anladı. Derken Rabbinden bağışlama diledi, eğilerek secdeye kapandı ve Allah'a yöneldi.

Hz Davud, davacılardan sadece birini dinleyerek hükmü vermişti. İlk davacı ne kadar haklı da gözükse diğer davacıyı dinlemeden hüküm vermek adaletsizliktir. Hatasını anlar ve secdeye kapanır..

Bu misalden yola çıkarak, kendime döndüğümde, çevreme ve  memleketime baktığımda, insanları dinlerken adaletle mi dinliyorum yoksa bir tarafı dinleyip, öbür tarafa küfür mü ediyorum. Kafamda bir sürü olaylar sözler canlanıyor..

Biz de, televizyonlarda, sosyal medyada, birşeyler okuyoruz dinliyoruz. Sevdiğimiz insanlar yani  sevdiğimiz fikirler çıkınca çok hoşumuza gidiyor. Ama sevmediğimiz insanlar yani fikirler çıkınca hemen kapatırız hatta küfür ediyoruz. Bu durum etrafımda, sosyal medyada o kadar çok ki, yazma ihtiyacı içerisinde oldum.

Bir gün televizyonda bir BDP'li çıktı, arkadaş küfür ederek kanalı değiştirdi.  Bir yemekte eski başbakanlardan biri konuşuluyordu, daha cümle bitmeden içimizden biri; "Allah belasını versin" dedi. Bir yazardan konuşuluyordu, başka bir arkadaş da ona laf söyledi. CHP'li MHP'li AKP'li vs.  Vereceğim örnekler yazmakla bitmez. Birbirlerine bela okuyan insanlarla doludur.

Peki, kendi bakışımızı yargımızı oluştururken, insanları ne kadar dinliyoruz okuyoruz da hemen yargılıyoruz, hüküm veriyoruz. Televizyon karşısında şahsi hükmümüzü vereceksek bile; bu toplumun en zıt insanları, birbirini dinlemeyi, anlamayı öğrenmedikce adaleti de sağlamış olmayız. Dinlemeyi ve anlamayı öğrenmedikce, kendimize ve başkalarına zulm etmiş oluruz. Siz-biz asla adil bakmış olmayız.

"Hiç bir zıd değişmedikçe kendi zıddı ile birleşemez" derdi bir kitapda...

Kişi ne kadar haklı ya da haksız olsun küfretmeden "dinliyor olabilmek " bu bizim hayatımızı, bu toplumun kaderini değiştirir.

Bizim töremizde  düşmanı dost yapan  bir kültür vardı, yok oldu... Ey Ertuğrul oğlu Osman Gazi,  bir kayı boyunu koca bir imparatorluğa dönüştüren hikmet ne idi...

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.