Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa İstiklâl Marşımız İstiklâl Marşı Şairinin Asil Davranışı

İstiklâl Marşı Şairinin Asil Davranışı

İstiklâl Marşı Şairinin Asil Davranışı;

Mehmet Akif yarışma sonunda hak ettiği 500 Tl mükâfatı almadı. O günlerin Ankara'sında bir çiftlik 130-150 Tl arasında el değiştirmektedir ve 500 Tl büyük, çok büyük bir paradır.

Akif bu parayı; fakir İslâm kadın ve çocuklarına iş öğreterek, yoksulluklarını gidermek gayesiyle kurulan Dar-ül Mesai adındaki hayır kurumuna bağışladı.
Günün gazeteleri bütün nesillere örnek olacak? bütün nesillerin göğsünü kabartacak bu güzel davranışın haberini; "İskiklâl Marşı Şairine Yakışan Asil Hareket" başlığı altında verdiler.

Yakın dostlarından biri Âkif'in sıkıntılı günlerini şöyle anlatıyor:

- O günlerde, büyük ihtiyaç içindeydi. Meclis İstiklâl Marşını alkışlar ve gözyaşları arasında kabul ederken de cebinde Zonguldak Milletvekili Hayri'den borç olarak aldığı iki lirası vardı Ve sırtında bir pardesü dahi yoktu.

Ankara'da ceketle gezer, pek soğuk ve yağmurlu havalarda bazen Baytar Refik Bey'in muşambasını ödünç giyer ve meclise öyle gelirdi. Şefik Bey bir gün onun bu haline telmihle:
- Akif Bey, şu mükâfatı reddetmeyip bir muşamba veya bir pardesü alsaydın iyi olmaz mıydı? diyeceği olur. Onun bu sözüne yalnız cevap vermemekle kalmaz, tam iki ay onunla konuşmaz da..

Akif İstiklâl marşını Safahat Adlı Kitabına Almaz:

İstiklâl Marşını Safahat'a niçin koymadınız sorusuna Akif'in cevabı şu oldu;

- Onu millete hediye ettim. Artık O milletindir. Benimle alakası kesilmiştir. Zaten o milletin eseri milletin malıdır. Ben yalnız gördüğümü yazdım.

Not:  İstiklâl Marşımızın TBMM'de okunuş tarihi 1 MART 1921'dir.
Kabul tarihi ise çeşitli kaynaklarda 12-14-25 Mart 1921 olarak geçmektedir. Kanaatimizce bu fark; istiklâl marşı resmi görüşmelerinin başladığı günü, ya da görüşmelerin bittiği, bütün resmi işlemlerin tamamlandığı günlerden birini esas almaktan kaynaklanmaktadır. Biz Temel Eğitim Okulları TÜRKÇE 6 kitabını esas aldık, bu sebeple yazımızın kabına İstiklâl Marşımızın kabulünün 62. yıldönümü tarihi olarak 14 MART 1983 tarihini koyduk.

Bu yazı Bergama İmam Hatip Lisesi Müdürlüğünün hazırlattığı - İstiklal Marşımızın 62. yıldönümü kutlamaları için hazırlanmış olan bir kitapcıktan alınmıştır.

Hazırlayan Fadıl Ünal

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.