Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu Aile Nedir?

Koruyucu aile, çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile ya da kişilerdir.

Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle, tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır.


Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır.

Koruyucu Aile Hizmetinde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır.

Koruyucu aile çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur.

Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır.

4. Koruyucu Aile Şenliği 17 Haziran 2013

IMG 1085 250px

15 – 16 Haziran 2013 tarihinde Bursa İlinde gerçekleştirilen Şenlik etkinliklerine, Koruyucu Aile Hizmetinin yoğun olarak sürdürülmekte olduğu 20 İlden koruyucu ailelerimiz ve meslek elemanları katılmışlardır. Ayrıca, Bursa’ya yakın İllerdeki koruyucu aile birimlerinden de katılım sağlanmıştır.

Sayın Bakanımız Fatma ŞAHİN ve Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdulkadir KAYA’nın katıldıkları Şenlik’te İl Merkezinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından koruyucu ailelerimizle birlikte Şehir Müzesi gezilmiştir. Öğlen yemeğini takiben çocuklara yönelik tiyatro ve animasyonlar gerçekleştirilmiştir. Koruyucu ailelere yönelik olarak Prof.Dr.Suna TANELİ tarafından bir sunum yapılmıştır. Şenlik, Tarih ve Kültür Turu etkinliği ile sonlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız:

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.