Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Meddahlık Yaşatılmaya Çalışılıyor

Meddahlık Yaşatılmaya Çalışılıyor

 

Meddahlık Yaşatılmaya Çalışılıyor

Kültür Bakanlığınca düzenlenen Meddahlık Çalıştayı'nda, meddahlığı korumak için bu mesleğin okullaştırılması fikri öne çıktı.

Stand- up’ın atası kabul edilen meddah oyunu yaşatılmaya çalışılıyor. Kültür Bakanlığı bu kapsamda Ankara’da "Meddahlık Çalıştayı" düzenledi.

Meth edici, övücü anlamına gelen meddahlık, Arap ve İran kültüründen bize gelen bir tiyatro çeşidi. Hz. Peygamberin soyundan gelenleri övmek amacıyla ortaya çıkan bu tek kişilik tiyatro türü Türk edebiyatında kendine özgü bir karakter kazanmış. 18. yüzyılda kahvehanelerin yaygınlaşması ile günlük olayların yansıtıldığı bir gazetecilik görevini üstlenmiş.

Perdesi, sahnesi, elbiseleri, dekoru, kişileri bulunmayan bu tiyatronun her şeyi meddah denilen o tek kişinin zekâsına, taklit yeteneğine ve söz söylemedeki başarısına bağlı.Bu sebeple de stand up ın atası kabul ediliyor.

Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Çalıştayda, meddahlığı korumak için bu mesleğin okullaştırılması fikri öne çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel müdürü Mahmut Evkuran, Bakanlık olarak 5 yıllık bir eylem planı hazırladıklarını ve 2011 yılından itibaren uygulamaya konulacağını söyledi.

Çalıştay çerçevesinde, tiyatroya yıllarca emek vermiş bir kadın meddah olan öğretim üyesi Prof. Dr. Nurhan Tekerek, bir gösteri yaptı.

 

TRT Haber

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.