Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri


Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Sahiplerini Buldu

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görkemli bir tören düzenlendi. Çok sayıda ünlü sanatçının da davet edildiği ödül töreninde; sinema alanında Münir Özkul, edebiyat alanında Rasim Özdenören, müzik alanında Orhan Gencebay, sosyal bilimler ve tarih alanında Mehmet Genç, geleneksel sanatlar alanında ise Hüseyin Kutlu'ya ödülleri takdim edilirken, Kültür ve Sanat Vefa Ödülü Cemil Meriç'e verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı;

ANADOLU'DA PES ETMEK YOK: Anadolu insanlık tarihinin her bakımdan en mümbit medeniyetlerine, devletlerine, toplumlarına ev sahipliği yapmış kadim bir coğrafyanın kalbidir. Anadolu coğrafyası ile milletimizin bir başka ortak noktası da yapılarında asla ümitsizliğin, yeisin, pes etmenin bulunmuyor olmasıdır. Ne diyor Yunus Emre, 'Her dem yeni doğarız, bizden kim usanası'. Yunus'un bu sözü coğrafyamızı ve milletimizi çok iyi anlatıyor.


Biliyorsunuz 'Kuran Mekke'de nazil oldu, Kahire'de okundu, İstanbul'da yazıldı.' Bu sözün bugün hala eğer geçerliliği varsa bunda da Hüseyin Kutlu hocamızın ve temsilcisi olduğu geleneğin çok büyük katkısı vardır. Hat sanatı geleneğimizde çok büyük öneme sahip.

'Bilgi sonu gelmeyen bir fetihtir' diyen merhum Cemil Meriç üstadımızı anlatmaya ne sözümüz, ne zamanımız ne de gücümüz yeter. Kızını dinlerken doğrusu gözlerim yaşardı. Çünkü Kubbealtı sohbetleri aklıma geldi. Öte yandan hasta olan Münir Özkul'un yerine törene kızı Güner Özkul ve torunu Süreyya geldi. Özkul, "Büyük Özkul'un ödülünü artık bugün en küçük Özkul alıyor, o üstleniyor" dedi.

Sayın Rasim Özdenören, en önemli edebiyatçılarımızdan, nesillerin ağabeyidir, benim de ağabeyimdir. Bir dava ve mücadele adamıdır.

Sayın Gencebay müziği, tınısını, köklerini bu coğrafyadan alan, aynı zamanda insanımızın günlük hayattaki sevdalarını, isyanlarını, üzüntülerini, beklentilerini hatta ümitlerini konu edinen bir özelliğe sahiptir. Onun sevdasını da isyanını da doğru anlamayanlara inat milletimiz kendisine sahip çıkmış sanatını bağrına basmıştır. Diye konuştu.

Kaynak:

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.