Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Geleceğin Ustaları Belli Oldu

Geleceğin Ustaları Belli Oldu

GELECEĞİN USTALARI BELLİ OLDU
2013 Yılı Geleneksel Sanatlar Yarışması sonuçlandı.
Yarışmada Japon, Yunan ve Suriyeli sanatçıların eserleri de ödüle layık görüldü.
Japon sanatçı Yumiko Kuboto Çini dalında ikinci oldu.

“Geleceğin Ustaları” adıyla 8 dalda, 20 Nisan - 1 Kasım 2013 tarihleri arasında, geleneksel sanatları tanıtmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmaya toplam 219 eser katıldı.

Zeytinburnu Belediyesinin katkılarıyla, Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından düzenlenen yarışmada geleneksel sanatlarımızdan Hüsn-i Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru, Cilt, Çini, Kaatı’ ve Kalemişi alanlarındaki eserler yarıştı. Yarışmaya Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TBMM Milli Saraylar’da destek sağladı Prof. Uğur Derman başkanlığında 33 kişilik akademisyen ve sanatçılardan oluşan seçici kurul tarafından çok titiz bir eleme sonucu ödüle layık görülen her dalın birincilerine 5.000, ikincilerine 3.000, üçüncülerine 1.500 TL ve dördüncü olan ve sergileme alan esere 500 TL olmak üzere toplam 80.000 TL ödül verilecek.

Üç günde tamamlanan seçmeler için seçici kurul eser seçimlerini puanlama usulü ile 3 turda seçti. Her kurul üyesi eşit oya sahip olduğundan verilen puanların ortalamaları bilgisayarda oluşturulan program tarafından hesaplanarak sıralamalar belirlendi.

Ebru sanatı dalında Şebnem Hoşhaber, Hüsn-i Hat sanatı dalında Mithat Topaç, Tezhip sanatı dalında Meltem Cantürk, Çini sanatı dalında Hakan Farsak, Minyatür dalında Figen Çelebioğlu, Cilt dalında Mustafa Köksal, Kaatı’ Sanatı dalında Münibe Alev Uzun, Kalemişi Sanatı dalında Arzu Uzunosman birinci oldu.

“Geleceğin Ustaları”nın ödülleri, 16 Kasım 2013 Cumartesi Saat 19:00’da Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Ödül Töreni ile sahiplerine ulaşacak. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler 16-23 Kasım 2013 tarihleri arası Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde, 25-30 Kasım 2013 tarihleri arası ise Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde düzenlenecek sergilerle sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca ödül alan eserler için hazırlanan katalog ödül töreninde ücretsiz olarak dağıtılacak.

Yarışma, ödüller ve sergiler ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.geleceginustalari.org sitesinden ulaşabilirsiniz.


Geleneksel Sanatlar Derneği
Neşe Özalp
Yarışma PR Danışmanı
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız 0212 245 55 71-72     

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.