Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Dünya Ebru Günü Kutlanacak

Dünya Ebru Günü Kutlanacak

Gaziantep'te dünya ebru günü etkinlikleri çerçevesinde bir program gerçekleştirileceK.

Edinilen bilgiye göre, Sergi ve Sempozyum Anadolu Süsleme Sanatları Kültür Eğitim ve Tanıtım Derneği ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortak projesi gerçekleştirilecek. Sergi ve Sempozyumun konusu "Zeugma Sesler ve Renkler" olarak belirlenirken, sergi ve sempozyuma katılan konuklar bu sanatın farklı yönlerinde eserler üreten ve sunan kişilerin bir araya gelmesi hedefleniyor. Bu sergi dünyada bugüne kadar yapılmış en geniş katılımlı ve eserli dünyanın en büyük ebru sergisi olacağı bildirildi. Ümraniye Belediyesi personeli Sibel Cansu 2,5 X 5,50 metrelik dev Esma-ül Hüsna eseri ile katılacak. Diğer önemli eser Fisun Onamay tarafından 9 ayda meydana getirilen ebru ve kat-ı tekniği ile yapılan, bin 500 parça ebrudan oluşan Zeugma eseri olduğu açıklandı. Bu serginin iki onur konuğunun ise Gülseren Sönmez ve Gaziantepli ebru sanatçısı Leyla Osmanlıoğlu olduğu bildirildi.

Sergi, Zeugma Kongre ve Sergi Sarayı'nda 13-22 Eylül 2013 tarihleri arasında açık kalacak ve sergi açılışı 13 Eylül Cuma Saat 14.00'de Zeugma Kongre ve Sergi Salonunda protokolün katılımı ile yapılacak.

Sergide, Amerika, Avustralya, Hollanda, Rusya ve Japonya'dan sanatçılar ile Türkiye'den de 19 ilden katılanlarla toplam 99 sanatçının 160 eseri sergilenecek.

Sergiye Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal eşi ile birlikte katılacak. Sempozyuma ise, Akdeniz Üniversitesinden Yrd. Doç. Şemsettin Ziya Dağlı, Afyon Kocatepe Üniversitesinden Yrd. Doç. Serkan İlden, Kültür Bakanlığı Sanatçıları, Atilla Can, Eda Özbekkangay, Feride Dayanç, Gülseren Sönmez ve M.Mesut Osmanlıoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Sempozyum 14 Eylül 2013 günü saat 09.00'da Zeugma Kongre Merkezinde yapılacak. Sempozyum Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İbis Otelin katkıları ile gerçekleştiriliyor.

 

GUINNESS REKOR DENEMESİ

2010 yılı 25 Aralık Gaziantep'in kurtuluş gününde Büyükşehir Belediyesi, Zirve Üniversitesi ve Royal Halı sponsorluğunda Leyla ve Mesut Osmanlıoğlu 50X85 metrekarelik ebru rekorunu denemişti. Ancak bir talihsizlik sonucu rekorun eni eski rekordan kısa olduğu için tescil edilememişti.

2013 yılında Gaziantep'te kutlanacak "Uluslar Arası 2.Dünya Ebru Günü" festivalinde 90 metrekare ile rekor denemesi yapılacak. Ana sponsorluğunu Sanko Holding, resmi kurum sponsorluğu da Şehitkamil Belediyesi yapıyor. Bu rekor tescili Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ile ana sponsoru Sanko Holding adına tescil ettirilecek. Bu sayede Gazi unvanlı şehrin yanına Guinness rekorlu şehir unvanını da eklenmiş olunacak.

KÜLTÜREL SORUMLULUK

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar arasında yer alan Ebru Sanatının geleceğe taşınması ve müzeler kenti olan Gaziantep'e, "Ebru Müzesi" kurulması için çalışmalar yapılacak. Yurt dışından Müze konusuna destek vermek isteyen Hollanda Kraliyet Müzesi ile görüşmeler devam ediyor. Eğer bu gerçekleşirse dünyanın ilk Ebru Müzesi Gaziantep'te kurulmuş olacak.

13 Eylül 2013 Cuma günü saat 08.00 - 12.00 arasında Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen ebru sanatçıları, konaklama alanında bir araya gelecekler. Aynı gün saat 13.30 - 14.00 arasında Zeugma Kongre ve Sergi Merkezinde Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr Asım Güzelbey ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlunun katılımları ile Türkiye'nin en büyük ebru sergisi olan "Zeugma Sesler ve Renkler"in açılışı yapılacak.

 

kaynak:http://www.haberler.com/gaziantep-te-dunya-ebru-gunu-kutlanacak-4987879-haberi/

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.