Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Nasreddin Hoca Şenliği

Nasreddin Hoca Şenliği

Bu yıl 54.'sü düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri, kutlama komitesinin Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başladı.

Nasreddin Hoca Anma Ve Mizah Günleri BaşladıNasreddin Hoca Anma ve Mizah Günleri BaşladıBuradaki Törene Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Güvendik, bu yıl temsili Nasreddin Hoca'lık görevini üstlenen ünlü sanatçı Rasim Öztekin ile Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği yetkilileri katıldı.

Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Güvendik ve sanatçı Rasim Öztekin tarafından sunulan çelengin ardından saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okundu. Tören sırasında Nasreddin Hoca'nın canlı heykel gösterisi de sunuldu. Törene katılan protokol törenin ardından canlı heykel performansını izleyerek, fotoğraf çektirdi.

Kaynak: Akşehir Belediyesi

Başbakan, Nasreddin Hoca Şenlikleri dolayısıyla mesaj yayımladı


Asırlar boyunca milletin gülen yüzü, tebessüm kaynağı olan, hiciv ve söz sanatı ustası Nasreddin Hoca'nın, Anadolu insanının kıvrak zekasını, engin hoşgörüsünü en güzel şekilde yansıttığını belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Nasreddin Hoca, dilden dile, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşan fıkraları, hikayeleri ve nasihatleriyle zengin kültürel değerlerimiz içerisinde müstesna bir yer edinmiştir.

Hoşgörüye, aklıselime en çok ihtiyacımız olduğu şu dönemde, hayatı boyunca insan sevgisini, dostluğu, adaleti nakış nakış işleyen Nasreddin Hoca'nın unutulmaması ve genç nesillere tanıtılması adına düzenlenen uluslararası şenliklerin her geçen yıl daha büyük bir ilgi ve katılımla gerçekleşmesi memnuniyet vericidir.

Kültürel değerlerimizin yaşatılması adına önemli katkılar sağlayan Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri'nin düzenlemesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi iletiyor, etkinliklerin birlik ve beraberlik duyguları içerisinde gerçekleşmesini temenni ediyorum.

Bu düşüncelerle toplumsal olayları mizahi ve hikmetli bir üslupla ele alan gönül eri Nasreddin Hoca'yı saygı ve rahmetle anıyor, Akşehirli vatandaşlarımız başta olmak üzere şenliklere iştirak eden bütün vatandaşlarıma selam ve muhabbetlerimi sunuyorum."

(AA)

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.