Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Hattın Sultanları Ayasofya'da Buluşuyor

Hattın Sultanları Ayasofya'da Buluşuyor

HATTIN SULTANLARI AYASOFYA’DA BULUŞUYOR.

SERGİ AÇILIŞI/ Yer: İstanbul Ayasofya Müzesi/ Tarih: 12 Nisan 2013/ Saat:14.30

İslam Kültür ve Sanat Platformu'nun katkılarıyla gerçekleşen sergi 12 Nisan-23 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul Ayasofya Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Sergi, Vakıf Hat Sanatları Müzesi, Süleymaniye Kütüphanesi, İstanbul Şehir Müzesi, Topkapı Sarayı, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi ve özel koleksiyonlardan seçilen nadide eserlerden oluşuyor. “Hattın Sultanları” olarak tanımlanan koleksiyon ilk kez bir arada sanatseverlerle buluşuyor.

Sultan III. Ahmed, Sultan II. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz gibi hattat Osmanlı padişahlarının yanı sıra, son devrin üslup sahibi hattatlarından Hafız Osman, Yedikuleli Abdullah, Mustafa Rakım, Mahmud Celaleddin, Mehmed Tahir, Kadıasker Mustafa İzzet, Şefik, Hasan Rıza, Muhsinzâde Abdullah, Mehmed Şevki, Ahmed Ârif, Yesari Mehmed Es’ad, Yesarizade Mustafa İzzet, Sami, Hacı Nazif, Fehmi, Abdülfettah, Aziz Aktuğ, Ömer Vasfi, Emin Yazıcı,Refet, Necmeddin Okyay, Hamid Aytaç, Macid Ayral, Halim Özyazıcı ve Kemal Batanay’a ” ait levhalara yer verilecek. Ayrıca Peygamberimizin hüsn-i hatla tasviri olan Hilye-i Saadet levhaları da sergiyi bezeyecek.

Prof. Uğur Derman’ın danışmanlığında “Hüsn-i Hat” ismiyle gerçekleştirilecek olan sergide Hattın Sultanları sanatseverlerle buluşturulacak.
2013 yılı Kutlu Doğum Haftası’nı bu yıl “Peygamberimiz ve İnsan Onuru” temasıyla işleyen Diyânet İşleri Başkanlığı, tarihî ve özel koleksiyonlardan oluşan çok özel bir sergiye, Hüsn-i Hat sergisine imza atıyor.

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.