Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Meral - Yaman Okay Açık Kitap Dolabı Projesi

Meral - Yaman Okay Açık Kitap Dolabı Projesi

“RAFTA BEKLETMEK KİTABA EZİYETTİR!”

Bizler an itibariyle 1581 kişiden oluşmuş bir face book grubuyuz. Hem eski günleri anarak hemde dostlarımızla yeniden bir araya gelerek buyuk mutluluklar yaşıyoruz. Ancak aynı zamanda semtimize de bir araya gelmişken faydalı olmak amacıyla bazı projeler üretiyoruz.

“Emek Bahçelievlerde büyümüş yüzlerce insan bir araya geldi ve hem semtlerine vefa borçlarını ödüyorlar hem de özledikleri o eski güzel günlere eski dostları ile yeniden dönüyorlar.

Herhangi bir dernek, parti vb değil sadece face book üzerinden birbirini bulan bu insanlar, semtlerinden gelen seslere de kulak vererek sosyal medyanın gücünü gösteriyor”

MERAL – YAMAN OKAY AÇIK KİTAP DOLABI PROJESİ

Bahçelievler 5. Caddede yer alan ve hemen hepimizin çocukluğunda en az bir kere oynadığı eski adıyla Filli Park yeni adıyla Fatih Terim parkı içerisinde ülkemizde örneğine çok az rastlanan ki bir tane Bursa da olduğunu öğrendik, bir projeye daha imza atmak üzereyiz. Açık (Özgür) Kitap Dolabı. Face Book üzerinde sohbetlerde gündeme gelen bir proje yaz başından beri epeyce yol aldı.

Çankaya Belediyesi Kültür Müdürlüğünce de kabul gören projemizin dolaplarının yapım ve montajını Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü üstlendi. Biz bir beklerken iki tane yapılan dolaplarımıza uzun süredir de kitap bağışı toplamaya devam ediyoruz.

Başvurduğumuz dönemde eğitimini Bahçelievler’de tamamlayan rahmetli sanatçımız Meral Okay adını vermeyi düşündüğümüz dolabımız iki tane olunca, Meral Hanım'ın eşi ve yine rahmetli olan değerli sanatçı Yaman Okay adını da diğer dolabımıza vermeye karar verdik.

Bildiğiniz gibi çok istemelerine rağmen bu çiftin bir çocukları olmamış. Bir çocuk parkında çocuk kitapları ile dolu bir Meral Okay dolabı yanında yetişkin kitaplarını barındıracak bir Yaman Okay dolabı olması fikri bizi çok heyecanlandırdı bu yüzden. Sanatçılarımızın anısına hürmeten değerli Meral Okay'ın babası Ata Katı ile iletişime geçerek projemizden bahsettik.

Semtimizde Ankara Cumhuriyet Lisesinde 5 yıl Milli Güvenlik Öğretmenliği de yapmış olan Ata Bey Bahçelievler adını duyunca çok duygulandığını belirterek projemizi onayladı. Kendisini en kısa zamanda evinde de ziyaret etmek istiyoruz.

Bu iki dolap hem değerli iki sanatçının hatırasını yaşatmak adına, hem çocuklara olan özlemlerini bir çocuk parkında anlamlandırmak adına, hem semtimizde büyüyecek çocukların böyle güzel bir kültürle tanışmaları adına, hem de bizlerin büyüdüğümüz semte ve ülkemize sade birer vatandaş olarak bile hizmetler yapabileceğimiz özgüven ve inancını kazanmamız adına çok çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Dolabımızın güncesi ile ilgili detaylı bilgiyi yine bloğumuzdan okuyabilirsiniz

http://emekbahceli.blogspot.com/2012/11/meral-okay-acik-kitap-dolabi-projesi.html

Bu iki proje ülkemizde çoktan unutulmuş birlik ve beraberlik içinde ve bir Anadolu geleneği olan İmece nin bu gün büyük şehirlerde de yaşatılarak hizmete dönüştürülebileceğinin ve sosyal medyada oluşturulabilecek gücün en büyük kanıtıdır bence.

Kitap bağışları için
Erkut Asena
MNG Kargo
Emek Şubesi - Ankara

Aylin Şahin
Yurtiçi Kargo
Oran Şubesi - Ankara

Elden bağış için ise
Emek Mahallesi 8. Cadde Sela Cafe  (Çıtır simit karşısı AŞTi tarafı)

adreslerini kullanabilirsiniz.


Hem bu kültürün yaygınlaştırılması hem bir çocuk parkında çocuklarımıza boyle bir hizmetin sağlanması hem de değerli sanatçılarımızın anısına katkıda bulunmak amacıyla sizlerin de  desteklerini istiyoruz.

Gerek kitap bağışı anlamında gerekse dolabımızın açılış gününde sizleri de aramızda görmekten büyük onur duyarız.


Aşağıda açıklama ve afişini de bulacağınız dolabımız için desteğinize ihtiyacımız var. Daha çok insana ulaşıp dolabımızın yaşam süresini ve kalıcılığını sağlamamız küçükde olsa bir ilan veya söz ediş ile açılıştan önce bize destek olursanız çok memnun oluruz.

Ankara Emek ve Bahçelievlerde büyümüş 1580 insan bir araya geldik. Sade birer vatandaş olarak da istenildiğinde BİRLİK ile neler yapılabiliyor gördük.. Ankara’da bir ilk gerçekleşiyor , Ankara Açık Kitap Dolabı ile bizimle tanışıyor!

“RAFTA BEKLETMEK KİTABA EZİYETTİR!”

BU ÇAĞDAŞ BİR MAHALLE İMECESİ..

BU BİRLİĞİN, DOSTLUĞUN, ÇALIŞKANLIĞIN, ÖZVERİNİN VE SEVGİNİN HİKAYESİ... DOST, SEMT, SANAT, KİTAP, ÇOCUK VE VATAN SEVGİSİNİN..

ÇAĞDAŞ BİR MAHALLE İMECESİ İLE NELER YAPILABİLİR GÖRMEK İSTİYORSANIZ...

23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMINI BİR ÇOCUK PARKINDA NEŞE İÇİNDE KUTLAMAK İSTİYORSANIZ...

SİZ DE BİR KİTAP SEVERSENİZ...

SANATA VE SANATÇIYA SAHİP ÇIKILMASINI SAVUNANLARDANSANIZ..

BU ÜLKEDE BİRLİK OLUNDUĞUNDA NELER YAPILABİLİYOR BİLMEK İSTİYORSANIZ...

21 NİSAN 2013 PAZAR GÜNÜ
SAAT 13:00 DE
ANKARA BAHÇELİEVLER 5. CADDE
FATİH TERİM PARKINDA BEKLİYORUZ..!
(ESKİ ADIYLA FİLLİ PARK)

BAYRAKLARINIZI VE KİTAPLARINIZI ALIN GELİN :)

"K İ T A P S I Z G İ R İ L M E Z !"

BU BAHAR FATİH TERİM PARKI AÇILIŞ PANAYIRI İLE ÇİÇEK AÇACAK ...
KAÇIRMAYIN

TÜM KİTAPSEVERLER, SANATSEVERLER, İNSANSEVERLER, ÇOCUKSEVERLER, VATANSEVERLER, BİRİRİNİ SEVENLER DAVETLİDİR!

EMEK BAHÇELİ ESKİ DOSTLAR GRUBU
BLOG : http://emekbahceli.blogspot.com/
FACE BOOK GRUBU : https://www.facebook.com/groups/emekbahceligrubu/

ÇANKAYA BELEDİYESİ KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ VE PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ KATKILARIYLA...

Saygılarımla
Emek Bahçeli Eski Dostlar Grubu Adına
Aylin Kosovaeri Şahin

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.