Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Kündekâri tekniği üniversite de seçmeli ders

Kündekâri tekniği üniversite de seçmeli ders

Üniversitede Türk ahşap sanatı ‘Kündekari’ tekniğinin yok olmaması için çalışma yürütüyor. Teknik ağaç işleri mühendisliği bölümü öğrencilerine seçmeli ders olarak veriliyor.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri  Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Yüksel, üniversitenin destekleriyle yaptıkları ‘Gerçek Kündekari Tekniğinin Modern İç Mimariye Adaptasyonu’ projesi kapsamında kündekari tekniğini Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine seçmeli ders olarak vererek gelecek nesillere aktarmaya çalıştıklarını söyledi.

Mehmet Yüksel, kündekari tekniğinin Selçuklu Devleti döneminde zirveye  ulaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Selçuklulara has pek çok figür ve kompozisyonlar bu tekniğe adapte  edilmiş. Biz de kendi kültürümüzün bir parçası olduğu için kündekari tekniğini yaşatmak adına bu konu üzerinde çalışmaya karar verdik. Bu tekniği Türkiye’de yapan çok az insan var. Bunu öğrenip geliştirinceye kadar çok emek harcadım. Bunun tasarımını bilen yoktu. Ben de var olan mevcut kompozisyonlardan çizim tekniklerini öğrenmeye çalıştım. Bunun sonunda bölümümüzde ‘Türk ahşap sanatında kündekari tekniği üretimi’ diye seçmeli bir ders açtık. Bu tekniği bazı öğrencilere öğreterek yaşatmaya çalışıyoruz.”

Kaynak: Hürriyet.com devamı için

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.