Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Burhan Doğançay Vefat etti

Burhan Doğançay Vefat etti

ÇAĞDAŞ TÜRK SANATININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNDEN BURHAN DOĞANÇAY VEFAT ETTİ

Ressam Burhan Doğançay, 84 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Doğançay’ın cenazesi, 19 Ocak’ta Bodrum’da toprağa verilecek.

Doğançay Müzesi’nde yapılan açıklamaya göre, Burhan Doğançay, bu sabah tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde vefat etti.

Burhan Doğançay için 18 Ocak Cuma günü Teşvikiye Camisi’nde cenaze namazı kılınacak. Doğançay’ın cenazesi, vasiyeti üzerine 19 Ocak Cumartesi günü Bodrum Turgut Reis’te Karabağ Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türkiye’nin ilk kişisel Modern Sanat Müzesi olan Doğançay Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda. her yıl geleneksel olarak “İlköğretim Okulları Resim Yarışması” düzenliyordu.

Burhan Doğançay

Ressam Burhan Doğançay, 1929’da İstanbul’da doğdu. Babasının teşvikiyle resim çalışmalarına başlayan Doğançay, Ankara Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı ve 1955’te Paris’te ekonomi doktorasını bitirdi. Doğançay, bir yandan akademik eğitimine devam ederken, diğer yandan resim çalışmalarını hiç aksatmadan sürdürdü.

Doğançay’ın, 1961’de, 22. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne beş resmi kabul edildi. Doğançay, 1962’de New York’a gitti. Guggenheim Müzesi Müdürü Thomas Messer’in yapıtlarından birini müze koleksiyonuna alması, Doğançay’ın bu zorlu mücadeleden galip geleceğine olan inancını daha da pekiştirdi.

 

New York duvarlarıyla başlayacak önemli esin kaynağı olan “Duvarlar” serisine de aynı yıllarda başlayan Doğançay, 1975’te 114 ülkeyi kapsayacak “Dünya Duvarları” fotoğraf projesine başladı.

Bu projenin ürünlerini 1982’de Paris’te Georges Pompidou’da “Fısıldayan Duvarlar” adı altında ilk kez sergileyen sanatçının tasarımları, 1983’te Fransa’nın ünlü halı merkezi Aubusson’dan duvar halısı olarak dokunmaya başlandı.

Doğançay’ın 1986’da büyük bir onarım geçiren Brooklyn Köprüsü’nün 19 büyük boy fotoğrafı, New York’un 100. yıl kutlamalarında JFK Uluslararası Havaalanı’nda iki yıla yakın sergilendi. Daha sonra bu fotoğraflar “Walls of the World” adı altında kitap olarak yayınlandı.

Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı desteği ile 2001 yılında ilk Retrospektif Sergisi’ni Dolmabahçe Sarayı’nda açan Doğançay’ın, 2003 yılının Haziran ayında “Hat Sanatına Saygı” isimli çalışması, Brüksel’deki yeni Avrupa Parlamentosu Binası’na asıldı.

Kaynak: İBB KÜLTÜR AŞ

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.