Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler 'İstiklal Şairi' Mehmet Akif Ersoy'un Kur'an meali yayınlandı

'İstiklal Şairi' Mehmet Akif Ersoy'un Kur'an meali yayınlandı

'İstiklal Şairi' Mehmet Akif Ersoy'un Kur'an mealinin bir bölümü Mahya yayınlarından çıktı

Kitap Adı:      Kur'an Meali
Yazar:          Mehmed Âkif ERSOY
Sayfa:          448
Fiyat:          35,00 TL

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı ancak bazı kaygıları dolayısıyla yayımlamaktan vazgeçtiği ve yakıldığı bilinen Kur'an-ı Kerim meali yayımlandı. Yayımlanan mealin daktiloya çekilen bir kopyadan yararlanılarak hazırlandığı ve sadece üçte birlik bölümünün bulunduğu belirtildi. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nde düzenlenen törende İlahiyatçı Prof. Dr. Recep Şentürk, Kur'an Meali'nin hazırlanışını anlatarak tanıtımını yaptı. Yayımlanan mealin tarihini Türk kültürünün bir özeti gibi okumanın mümkün olduğunu ifade eden Şentürk, "Bu mealin çok trajik bir tarihi var. Acılarla, endişelerle ve korkularla dolu bir tarihi var. Biz bu tarihi kısmen de olsa mutlu bir sona getirmeye çalışacağız." dedi. SABAH

Kayıp mealin öyküsü

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1925 yılında İslami kültürün millete kendi diliyle öğretilmesi gerektiği düşüncesinden hareketle Kur’an-ı Kerim’in tercümesi ve tefsirinin hazırlanmasına karar verdi. Diyanet İşleri Riyaseti, "İstiklal Şairi" Mehmet Akif ile Cumhuriyet dönemi din alimlerinden Elmalılı Hamdi Yazır’ın Kur’an-ı Kerim meali ve tefsiri için sözleşme imzaladı. Elmalılı Hamdi Yazır, sözleşme gereği hazırladığı tefsiri Diyanet İşleri Riyaseti’ne sunarken, parayı iade edip sözleşmeyi fesheden Mehmet Akif ise çalışmasını teslim etmedi.

Rivayete göre, sözleşmesini feshetmesine karşın Mısır’da çalışmalarını sürdüren Mehmet Akif, yakın arkadaşı Yozgatlı Mehmet İhsan Efendi’ye, "Ben sağ olur da gelirsem, noksanlarımı ikmal eder, ondan sonra basarız. Şayet ölür de gelemezsem bunu yakarsın" diyerek, defterlerini teslim etti. Mehmet İhsan Efendi  ise Mehmet Akif’in vefatına karşın, sağlığında yakmaya kıyamadı. İhsan Efendi, 1961 yılında ölüm döşeğindeyken oğlu Ekmeleddin’e çalışma odasındaki çekmeceyi gösterip içindekini yakmasını vasiyet etti. Kısa bir süre önce 27 Mayıs  ihtilalinin de vuku bulması nedeniyle nüshalar yakıldı. Ancak İhsan Efendi’nin Mısır’da sohbetlerine katılan Mustafa Runyun tarafından muhafaza edilen mealin Fatiha suresinden Berae suresine kadar olan, teksir kağıtlarına daktilo ile Latin  harfleriyle yazılmış haldeki nüshası, Prof. Dr. Recep Şentürk tarafından ortaya  çıkarıldı.

A.A

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.