Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler 2013 Piri Reis Haritası 500. Yılı

2013 Piri Reis Haritası 500. Yılı

2013 Piri Reis Haritası (1513)’nın 500.Yılı

Piri Reis, Türk denizcilik tarihinin ünlü kartograflarından ve deniz bilimcilerindendir. Piri Reis Haritası, Piri Reis’in evrensel nitelikteki çalışmalarının bir ürünü olarak bilim tarihi bakımından çok önemli bir çalışma olmasının yanı sıra insanlığın ortak kültürel miras değerlerinden birisidir.  

Fransa’nın başkenti Paris’te 25 Ekim-10 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen UNESCO’nun 36. Genel Konferansında ülkemizin teklifi üzerine 2013 yılı, Piri Reis Haritası (1513)’nın 500.Yılı olarak UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alınmıştır.

Bakanlığımızın çeşitli birimleri ile gönüllü kamu kurum ve kuruluşlarının, vakıf ve derneklerin konu ile ilgili çalışmalarındaki politikaların ve etkinliklerin belirlenmesi, hazırlanacak projelerin değerlendirilip, uygulamaya konulabilmesi için 26.04.2012 tarih ve 91368 sayılı Bakanlık Makamı Oluru gereğince bir “Üst Kurul” oluşturulmuştur. Üst Kurul, Doç. Dr. Ahmet ARI’nın (Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü) başkanlığında, Prof. Dr. İdris BOSTAN (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarlık Müşaviri İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Osman Kamil SAĞ (Piri Reis Üniversitesi Rektörü), Cemalettin ŞEVLİ (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdür Vekili), Doç. Dr. Fikret SARICAOĞLU (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Levent KIRVAL (İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi) ve Müjdat ÖZBAHÇIVANOĞLU (Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Kültür-Turizm Eğitimi ve Uygulamaları Daire Başkanı)’ndan oluşmaktadır.

“Üst Kurul”, ilk toplantısını Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet ARI başkanlığında 31 Mayıs 2012 tarihinde, saat 14.00’da gerçekleştirmiştir.

2013 yılının UNESCO tarafından “Anma Yılı” olarak ilan edilmesi ile yıl içerisinde gerçekleştirilecek faaliyetlere yönelik çalışmalar toplantının gündemini oluşturmuştur.

Piri Reis'in doğru bir şekilde tanıtılmasının önemi vurgulanmış, toplantı süresince üyeler karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak Piri Reis'in hak ettiği değerde anılması için Piri Reis'in haritasının restorasyonu, üniversitelerin gerçekleştireceği organizasyonlar, belgesel film çalışmaları, yayın çalışmaları, sempozyum çalışmaları vb. öneriler görüşülmüştür.

2013 yılı, Piri Reis Haritası (1513)’nın 500.Yılı kapsamında eylem planının hazırlanmasına ve Haziran 2012’de gerçekleştirilecek 2. toplantıda bu eylem planı üzerinden çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir.

 

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.