Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Itri Konseri

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Itri Konseri

UNESCO'nun 2012 yılını "Itrî ve Nâbî Yılı" ilan etmesi münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından Itri Konseri düzenlenecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilecek konserde Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Behlül Altunkeser, konser öncesi ve konser aralarında Itri'yi tanıtacak ve bazı bestelerini okuyarak, dinleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak.

UNESCO, geçen yıl Buhurizade Mustafa Itri'nin "Klasik Türk müziğinin en iyi temsilcilerinden birisi olması", Şair Nabi'nin "Felsefe, lirizm ve hicivde ulaştığı yüksek düzey" gerekçesiyle 300. ölüm yıl dönümlerinde uluslar arası anma etkinlikleri düzenlenmesine karar vermişti.

Bu konserin ilginç bir yanı da 41 yıl önce krize neden olması

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, dünkü yazısında 12 Mart döneminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda Itrî Konseri düzenlemek isteyen dönemin Kültür Bakanı Halman'ın büyük tepki gördüğünü, hatta Suna Kan'ın Başbakan'a "Böyle bir konser verilirse, devlet sanatçılığı unvânımı iade ederim" diye mektup yazdığını anlatmıştı.

İşte Bardakçı'nın yazısından bi kısım

Size belki tuhaf gelebilir ve anlamakta zorlanabilirsiniz: O yılların Türkiye'sinde Türk Müziği'nin eğitimi yasaktı, hattâ devlete ait konser salonlarında bir Türk Müziği konserinin verilmesi düşünülemezdi bile...

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.