Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Türkçe Treni Ankara’dan Yola Çıktı

Türkçe Treni Ankara’dan Yola Çıktı

"735. Yıl Karaman Türk Dil Bayramı" etkinlikleri kapsamında hazırlanan 'Türkçe Treni' için Ankara Gar'da düzenlenen törene Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer katıldı. Ankara Gar'dan yola çıkan treni uğurlayan Dinçer, uğurlama esnasında hareket memuru şapkası taktı.

Sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başta olmak üzere çok sayıda konuğu olan trenin ilk durağı Kırıkkale olacak. Tren Kırıkkale ve Kayseri duraklarından sonra Karaman'a ulaşacak. Gençliğin Türkçe Kurultayı için Karaman'a gidecek olan öğrencilerin buluştuğu trende, yazarlar, sanatçılar, milletvekilleri, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu'nun yanı sıra Karamanlı dernek ve vakıf üyeleri bulunacak.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, törende yaptığı konuşmada, "Bu trenin adı da, yolcuları da hiçbirimizin yabancısı değil. Bir ülkenin kültür düzeyinin yükselmesi, dilinin gelişmesiyle alakalıdır" dedi.  Yazar Vedat Günyol'un 'Yurt sevgisinin ölçütü ana dili sevmektir' sözünü hatırlatan Dinçer, bugün çok özel yolcuları uğurladıklarını ifade etti. Dinçer, yazar Günyol'un 'Benim yurdum Türkçe'dir' ifadelerine vurgu yaptı.

Türkçe Treni'nin duraklarında çocuklara ve gençlere dağıtılmak üzere, ilköğretim öğrencilerine Türk Dünyası'ndan Masallar, Çocuk Şiirleri, Çocuklar için Denemeler, gençler için 'Dürü' isimli karikatür dergisi, yetişkinler için ise İbrahim Demirci'nin Dillerin Dili isimli kitabı hazırlandı.

e-karaman.com
Haber Kaynağı: İHA


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.