Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Kütüphane Hizmetinde Sınır Yok

Kütüphane Hizmetinde Sınır Yok

İl ve ilçelerimizde bulunan halk kütüphaneleri yeniden yapılandırılıyor. Bu çerçevede daha çok vatandaşımızın kütüphanelerden faydalanması için yeni adımlar atıldı. Bundan sonra vatandaş kütüphaneye değil, kütüphane vatandaşa gelecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın attığı adımlarla birlikte vatandaşlarımızın belli dönemlerde yoğun olarak bulunduğu dinlenme kampı, yayla, kaplıca ve benzer mekanlar ile hastane cezaevi, yurt, huzurevi, askeri kurum gibi yerlere valilik onayı ile kütüphane kurulacak. Engelli, hasta, yaşlı ve eve bağımlı vatandaşlarımıza da 'eve kitap götürme' hizmeti sunulacak.

Böylece kütüphaneye gidemeyen vatandaşlarımız, ayaklarına gelen kitap hizmetinden yararlanmış olacak.

Bu hizmetlerin olabilmesi için bakanlık, nüfusu 50 binin üzerinde bulunan il ve ilçelerde bir merkez kütüphane dışında her 50 bin kişi için bir şube halk kütüphanesi kurulmasını, nüfus yoğunluğu fazla olan yerlerde ise 100 bin kişiye kadar bir şube halk kütüphanesi kurulmasını kararlaştırdı. Kütüphanelerde yer alacak materyal sayısı, yerleşim yerinin nüfusu ölçü alınmak suretiyle, üç kişiye bir kitap düşecek şekilde belirlendi.

Bir ilde kitap ödünç alan birinin, kitabı başka bir ildeki halk kütüphanesine teslim etmesi de yeni uygulamalar arasında yer aldı.


Kaynak

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.