Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Günay, Bakanlığın yeni müzecilik konseptinin son örneklerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi'ni hizmete açtı.

Bakan Günay, İstanbul’da okur-yazar çevresine, yayın dünyasına yakın bir alanda ve tarihi doku içinde bir edebiyat müze kütüphanesi yapmak istediklerini söyledi. Günay, Gülhane Parkı’nda yer alan Alay Köşkü’ndeki Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin İstanbul’daki okurlar ve edebiyatçılar için çalışma, buluşma mekanı olması için de düzenlemeler yaptıklarını kaydetti.

Çelik Gülersoy Kitaplığını bu müzeye taşımayı düşündüklerin ifade eden Günay, “Yıldız Sarayı içinde mahzende bulunan bir edebiyat müzesi var. İstiyorum ki bu müze, İstanbul ile ilgili edebiyat araştırmalarının merkezi haline gelsin” dedi. Günay, müzenin ismi konusunda da şunları söyledi: “Tanpınar’da karar kıldık çünkü Tanpınar, bizim düşünce dünyamızın ıstırabını çok daha fazla içinde yaşayan, Türkiye’nin bu gelenekten kopmadan çağı yakalama arayışını anlamış ve içselleştirmiş bir insan. Ancak bu müzede Nazım Hikmet’ten Nedim’e kadar herkesin eserleri bulunabilecek.” Gazeteci-yazar Doğan Hızlan da bazı mekanlara bir bilim adamının, edebiyatçının, ressamın adının verilmesinin bir saygı olduğunu dile getirerek, “Bu tür davranışları, genç kuşakları yüreklendirme olarak görüyorum. Bir toplumun edebiyatına, sanatına emek verenler unutulursa gençler popüler olana yönelir” dedi.

İletişim Bilgileri

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Adres: Alemdar Mah. Gülhane Parkı içi, Alay Köşkü, 34112 Fatih, Turkey
Çalışma Saatleri: Pzt - Cts:    10:00    -    19:00
Telefon:    (0212) 520 2081
E-posta:    Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Edebiyat Müze Kütüphaneleri Şu İllerde de Açılmıştır:

- Adana Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Diyarbakır Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Erzurum Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi.


 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.