Kültür Sanat ve Edebiyat

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler Ahmed Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ahmed Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

AHMET HAMDİ TANPINAR EDEBİYAT MÜZE KÜTÜPHANESİ AÇILDI 

Yazar:  Doğan Hızlan

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın edebiyat müze kütüphane dizilerinden Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, cumartesi günü düzenlenen törenle açıldı.

Alay Köşkü’nde restorasyon sonucu yapılan bu kütüphanede; İstanbul’un dışında Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde yaşamış yazarların da yapıtları yer alıyor. Özellikle İstanbul’a dair bir araştırma yapmak isteyenler bu kütüphaneden yararlanabilir.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, açılış konuşmasında, bu binanın Bakanlık çalışmaları için yapıldığını ama en uygun olanın burada bir edebiyat müze kütüphane kurulmasına karar verildiğini söyledi.

İstanbul’un Meşhur Edebiyatçıları kitabındaki bir bilgi ve fotoğraf, Alay Köşkü’nü bu tür toplantıların yapıldığı yer olarak gösteriyor.

1928 yılında burada bir edebiyat toplantısı yapılmış, fotoğraf altı yazıda, edebiyatımızın tanınmış simaları burada toplandı yazılı.

İstanbul’daki yeni edebiyat müze kütüphanesinde, kitapları okuyabilir, rahatça çalışabilir, kahvenizi yahut çayınızı da içebilirsiniz.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde şimdilik sekiz bin kitap okurlara sunuluyor. Yazarların el yazıları, daktiloları, müsveddeleri de burada sergileniyor. Ayrıca yazar toplantıları ve söyleşilerin de bu mekânda yapılabileceği açıklandı.

Açılış töreninden sonra iyi piyanist Gülsin Onay da, Lizst, Adnan Saygun, Mozart ve Chopin’den eserler seslendirdi.

Edebiyat Müze Kütüphaneleri aşağıdaki illerde de açıldı:


- Adana Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Diyarbakır Ahmet Arif Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Erzurum Erzurumlu Emrah Edebiyat Müze Kütüphanesi
- Kütahya Evliya Çelebi Edebiyat Müze Kütüphanesi.

Bu müze kütüphanelerin belirgin özelliği nedir?

“Edebiyat Müze Kütüphaneleri, bulundukları illerde doğmuş ya da uzun yıllar yaşamış, yöreyle bütünleşmiş yazarların eserleri ve kendileri hakkında yazılmış çalışmalardan oluşturulmuş özel koleksiyonlar ile müze kütüphaneciliği felsefesine uygun kitaplar, o yörede üretilmiş yazma eserlerin tıpkıbasımları, yazarlara ait objeleri (yazarların kullandığı kalem, daktilo vb. araç gereçler) kapsamaktadır.”

İstanbul hem bir edebiyat müze kütüphaneye hem de bir buluşma mekânına kavuştu. Okurunun, ziyaretçisinin bol olmasını dilerim.

Kaynak: Hurriyet.com

 


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.