Kültür Sanat ve Edebiyat

 • Yazı boyutunu yükselt
 • Varsayılan yazı boyutu
 • Yazı boyutunu düşür

Paylaş

Anasayfa Haberler Haberler
Haberler

Üniversiteler Arası Hikaye Yarışması

İSTANBUL TÜRK OCAĞI

ÜNİVERSİTELER ARASI HİKÂYE YARIŞMASI


YARIŞMA ŞARTLARI:

1. Eserler 12 punto, Times New Roman fontu ile, 1.5 satır aralığında, bilgisayar ile yazılmış olmalı,  hikaye ve denemeler A4 ebadında 5 sayfayı geçmemelidir.

2. Konu ve anlatım serbesttir, ancak genel ahlak kurallarına uygun bir dil kullanılmalıdır.

3. Son başvuru tarihi 14 NİSAN 2017 Cuma mesai bitimidir.

4. Sonuçlar 01 MAYIS 2017 Pazartesi günü www.istanbul-turkocagi.org sitesinden duyurulacaktır.

5. Hedef kitle ve yarışmaya katılacaklar, İstanbul’daki üniversite öğrencileridir.

6.  Başvuru internet üzerinden mail yoluyla  Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız adresine yapılacaktır.

7. Yarışmaya katılan eserler, internet ortamı dâhil hiçbir yerde yayımlanmamış ve ödül almamış olmalıdır.

Devamını oku...
 

Ord. Prof. Ahmet Zeki Velidi TOGAN Parkı

Ord. Prof. Ahmet Zeki Velidi TOGAN Parkı yeni haliyle hizmetinizde....

Parkımız Kemalpaşa Mahallesinde, Darülfunun Caddesi üzerinde Beyazıt Polis Karakolu ve İÜ Edebiyat Fakültesi arasında, Avrasya Enstitüsü (Seyyid Hasan Paşa Medresesi) bitişiğinde yer almaktadır.

Eski adı TÜRKİYAT PARKI olan parkımızın adı Fatih Belediye Meclisi 05.05.2011 tarihli Meclis Kararı ile ZEKİ VELİDİ TOGAN PARKI olarak değiştirilmiştir. 26.01.2012 tarihinde RF Başkortostan Cumhuriyeti Türkiye Temsiliğinin resmi talebi ile Ahmet Zeki Velidi Togan heykeli ile ilgili çalışmalar başlamış ve parkımızın isme ve içine gelecek heykele uygun konsepte revize edilmiştir. 5 Nisan 2012 de revize çalışmalarına başlanan parkımız Mayıs ayı sonunda tamamlanmıştır. Park ile komşu olan Beyazıt Polis karakolu bahçesi de bu çalışmalar kapsamında düzenlenmiştir.

Parkımız konum itibariyle eğitim yapılarının arasında olmasından dolayı üniversite öğrencilerinin ve çevresinde bulundurduğu tarihi yapılar nedeniyle turistlerin yoğun kullandığı ana aks üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle oturma ve dinlenme amaçlı bir park olarak düzenlenerek heykel objesiyle kültürel bir vurgu sağlanmıştır.

Devamını oku...
 

Necmettin Erbakan Külliyesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarfından hizmete açılacak

5 bin metrekarelik büyük bir alana kurulan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi, 25 Kasım Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarfından hizmete açılacak

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan kültür ve sanat merkezimiz açıldığında İstanbul kültür tarihi için de büyük bir kazanım olacak.

Devamını oku...
 

Belleten Dergisi

Türk Tarih Kurumu'nun Belleten dergisine ilk sayısından itibaren bu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.ttk.gov.tr
 

Nick Merdanyan Hat ve Tezhip

Nick Merdanyan Hat ve Tezhip

Röportaj: Seral Cumalı

1000 yıl önce at ahırıymış burası. Hipodromun atları dururmuş o zamanlar. Şimdi bu küçük dükkanda dünya çapında büyük bir sanat yapılıyor. Bu sanatın mimarı Nick Merdenyan. Ona ‘Yaprakların efendisi’ diyorlar. Çünkü burada kuru yapraklar üzerine hat ve tezhip sanatının bütün incelikleri sergileniyor ve ortaya çıkan eserler Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Washington’daki ikametgahı Beyaz Saray’dan Arap emirlerinin saraylarının duvarlarına kadar kendine yer edinmiş durumda. İşte Nick Merdenyan’ın ve yaprağa yapılan hat ve tezhip sanatının hikayesi...

Lületaşı pipolardan yaprağa hat yapmaya

Nick Merdenyan daha 14 yaşındayken Kapalıçarşı’da çalışmaya başlar. Çalıştığı yer lületaşından pipolar yapan bir dükkandır. Ama öyle sıradan pipolar değildir bunlar. Her birinde hikayeler vardır. Mesela bir tanesinin üzerine padişah ve haremi işlenmiştir. Bu sanatla uzun süre haşır neşir olur Nick Merdenyan. Orada büyür, evlenir. Sonra bir gün baba olur. Bugün 20 yaşında olan oğlunun vaftiz törenine saksı içinde bir salon bitkisi gönderir dostlarından biri.

Devamını oku...
 

Halk Şairi Abdulla ORİPOV Hakk'ın rahmetine kavuştu

E-posta Yazdır PDF

Özbekistan Halkı, Özbek Edebiyatı ve Sanatı büyük bir evladını kaybetti. Özbekistan Cumhuriyeti Milli Marşının Yazarı, Özbekistan Kahramanı ve Halk Şairi Abdulla ORİPOV Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Türkçe konuşan ülkelerin yüce temsilcisi, ulu düşünür ve Şair Abdulla ORİPOV, tüm yaşamı boyunca halkın refahı ve mutluluğu için yaşadı. Abdulla ORİPOV, Özbekistan Bağımsızlığını elde ettikten sonra istiklalin sesi oldu ve yaşamını milleti ve ülkesi için adadı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) olarak, bu acılı günlerde tüm Özbek Halkına sabırlar diler, merhumun ailesi ve yakınlarına taziyelerimize bildiririz.

Devamını oku...
 

KÜMAKSAD YENİ BİNASINDA

Kütahya Mevlana Araştırmaları Kültür Sanat Derneği’nin (KÜMAKSAD) yeni hizmet binası törenle açıldı.

Hazreti Mevlana’nın doğumunun 809’ncu yılının da anıldığı açılış törenine Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Emekli Büyükelçi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, KÜMAKSAD Başkanı Rıza Tekin Uğurel ile eşi KÜMAKSAD Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mebrure Uğurel, STK Temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Aşr-ı Şerifin okunmasıyla başlayan törende konuşan KÜMAKSAD Başkanı Rıza Tekin Uğurel, “açmış olduğumuz dernek binası yalnızca Kütahya Mevlana Araştırmaları Kültür Sanat Derneği ile Kütahya Aydınlar Ocağı’na tahsis edilecek diye bir düşüncemiz yok. Kütahya’daki bütün sivil toplum kuruluşlarının her zaman emrine amadedir. Dün derneklerimizden birine adını veren Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 809’ncu doğum yıl dönümünü idrak ettik. Bugün her iki derneğimizin faaliyet döneminin başlangıcı ve yeni binamızın açılışı. Yarın 2 Ekim, Hicri Takvime göre Muharrem Ayı’nın birinci günü, yeni bir senenin başlangıcı. Bu vesileleri bizimle paylaşmak nezaketini, zarafetini ve fedakarlığını gösteren tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devamını oku...
 

Ünlü Tarihçi Halil İnalcık Hayatını Kaybetti


Ünlü tarihçi Halil İnalcık hayatını kaybetti

Devamını oku...
 

Osmaniye'de Sevindiren Kitap Yardımı

Osmaniye Yaveriye TOKİ'de bulunan Şehit Piyade Er Mevlüt AYDOĞAN İlkÖğretim Okulu'nda okul Aile Birliği Başkanı  Dönay ATEŞ'in büyük gayretleriyle oluşturulan kütüphanede sevindiriren kitap yardımları yapıldı.

Daha Önceki konuşmamızda okul Aile Birliği Başkanı Dönay ATEŞ ile yaptığım görüşmede kitap eksiklerinin olduğunu, kitap desteği beklediklerini belirtmişti.

Bu görüşmemizde sevindiren kitap yardımlarının geldiğini; İsmail Hakkı Livatyalı'nın yardımlarıylaTÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarından tam set, ilkokul ve ortaokul seviyesi için de ayrıca 5 koli kitap gönderdiklerini söyledi. Gelen kitapların tek tek kayıtlarının bilgisayara aktarma işini tamamladıktan sonra, çocukların bir an önce okumasına imkan sağlamak için çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 7


Copyright © 2011 - ... Designed by  
Her hakkı saklıdır.